Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Francuzi o umowie na dostawy sprzętu do Grecji

2 września media francuskie poinformowały, że rząd tego kraju prowadzi rozmowy z odpowiednikiem w Grecji w sprawie zawarcia międzyrządowej umowy na zakup sprzętu wojskowego produkcji francuskiej. 

Obecnie, według źródeł prasowych, nie doszło do podpisania żadnych dokumentów. Grecja poszukuje możliwości przyspieszenia tempa modernizacji technicznej własnych sił zbrojnych, które ucierpiały w wyniku wieloletniego kryzysu finansowego, który dopadł to państwo. Według dostępnych informacji, w ciągu najbliższych tygodni Paryż ma złożyć oficjalną ofertę dotyczącą sprzedaży fregat wielozadaniowych, wielozadaniowych samolotów bojowych, a także systemów rakietowych. 

Przedmiotem rozmów są dwie fregaty typu FTI (Frégates de taille intermédiaire), od dwunastu do osiemnastu Dassault Rafale, a także uzbrojenia rakietowego dla obu wymienionych. Francuzi przywiązują do potencjalnej transakcji duże znaczenie, z tego też względu rząd w Paryżu poparł Ateny w sporze z Turcją odnośnie poszanowania strefy wyłączności gospodarczej. 

Informacje o negocjacjach grecko-francuskich to kolejny element próby wznowienia procesu modernizacji greckich sił zbrojnych. Ma to związek z narastającym ochłodzeniem stosunków pomiędzy Grecją i Turcją. W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje o możliwości zakupu sprzętu wojskowego w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii. Francja, od lat, jest także jednym z czołowych dostawców broni do Grecji – obecnie siły zbrojne tego kraju eksploatują wielozadaniowe samoloty bojowe Mirage 2000EG/2000-5, śmigłowce Airbus AS332.

(Łukasz Pacholski) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc