Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Paris Air Show 2023 – Airbus prezentuje C-295MP przeznaczonego dla Republiki Irlandii

Fot. Łukasz Pacholski

Koncern Airbus sprowadził do Paryża pierwszy egzemplarz samolotu patrolowego C-295MP, który został zamówiony przez Republikę Irlandii. Maszyna ma zostać dostarczona użytkownikowi w II połowie bieżącego roku.

Początkowo Republika Irlandii zamówiła dwa egzemplarze C-295MP. W styczniu bieżącego roku poinformowano, że dokupiono trzeci egzemplarz, który zostanie dostarczony w standardowej konfiguracji transportowej. Ma to związek z analizą dotychczasowych doświadczeń ostatnich lat, kiedy w sytuacjach kryzysowych Republika Irlandii nie dysponowała odpowiednimi samolotami pozwalającymi na realizację zadań transportowych. M.in. było to widoczne w 2021 roku, kiedy podczas ewakuacji obywateli tego kraju z Afganistanu Dublin korzystał z pomocy Finlandii czy Francji. Dodatkowo samolot może pełnić ważne zadania w krajowym systemie pomocy medycznej, a także stanowić ważny wkład w strukturach międzynarodowych.

Dotychczas liczba sprzedanych C-295 wynosi 280 egzemplarzy spośród Airbus dostarczył ponad 210. Kolejne sukcesy na świecie to także ważne informacje dla zakładów Airbus Poland S.A. w Warszawie, gdzie powstaje ponad 40% płatowca każdego egzemplarza. Dodatkowo na terytorium Polski znajduje się centrum serwisowe, z którego korzystają użytkownicy C-295 różnych wersji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc