Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ostatni Bell AH-1W Cobra zakończył służbę w USMC

USMC

19 października Bell poinformował, że US Marine Corps wycofał z eksploatacji ostatni śmigłowiec szturmowy AH-1W Cobra. Łącznie flota 179 wiropłatów wylatała ponad 900 tys. godzin, z czego wiele w czasie działań bojowych na całym świecie. 

Bell AW-1W Cobra był produkowany na potrzeby US Marine Corps w latach 1986-1999. Dodatkowo realizowano także dostawy do klientów eksportowych – Turcji (10) oraz Tajwanu (63). W ciągu lat śmigłowce uczestniczyły w wojnie o Kuwejt (1990-91), wsparciu operacji humanitarnej w Somalii (1992-93), amerykańskiej interwencji na Haiti (1994), w działaniach na terenie byłej Jugosławii (w tym osłonie operacji ratowniczej kapitana Scotta O’Grady’ego, zestrzelonego w czerwcu 1995 roku przez Serbów). W XXI wieku szlak bojowy objął Afganistan, Irak, Libię oraz Syrię. W ciągu tych lat AH-1W Cobra stała się symbolem USMC, a także kontynuatorem tradycji rodziny AH-1, które wdrożono do eksploatacji w czasach wojny wietnamskiej. 

Obecnie USMC wdraża do eksploatacji nową generację AH-1, czyli AH-1Z Viper. Wzorem poprzednika konstrukcja zachowała liczne zalety, w tym integrację z kierowanymi pociskami rodziny AIM-9 Sidewinder (pozwalającymi na skuteczną walkę z maszynami latającymi), minimalne potrzeby wsparcia logistycznego (wynikające z charakterystyki działań USMC, gdzie wiropłaty operują z okrętów bądź niewielkich baz lądowych). Część AH-1Z Viper powstaje poprzez przebudowę starych AH-1W, co pozwala na ograniczenie kosztów. 

Wzorem poprzednika, Bell wraz z amerykańską administracją federalną, prowadzą działania marketingowe ukierunkowane na eksportową sprzedaż AH-1Z Viper. Dotychczas sukcesy obejmują Bahrajn oraz Republikę Czeską. Dodatkowo maszyna jest oferowana m.in. na Filipinach, w Australii, Republice Korei, Rumunii oraz w Polsce (w ramach programu Kruk). 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc