Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Opancerzony Mustang (raczej) do kosza

16 czerwca Inspektorat Uzbrojenia poinformował o otwarciu ofert w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu dla Wojska Polskiego partii samochodów ciężarowo-osobowych wysokiej mobilności w wersji opancerzonej. Wszystko wskazuje na to, że postępowanie zostanie unieważnione. 

Zgodnie z komunikatem, w postępowaniu o charakterze ograniczonym wpłynęła ostatecznie jedna oferta, która została złożona przez firmę AMZ-Kutno S.A. - jej cena wynosi 38,3 mln złotych brutto i znacznie przekracza zakładany budżet. Jak poinformował zamawiający, na sfinansowanie zamówienia gwarantowanego przewidziano kwotę 9,2 mln złotych brutto. Oznacza to, że znaczne przekroczenie kwoty spowoduje unieważnienie przetargu. 

Postępowanie na zakup pojazdów w wersji opancerzonej zostało uruchomione 23 września 2019 roku. Co ciekawe, zainteresowanie dostawą wyraziło we wstępnej fazie dwanaście podmiotów. Inspektorat Uzbrojenia poszukiwał dostawcy 22 samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej 5000 kg charakteryzujące się układem jezdnym 4x4. Dodatkowo przewidziano opcję kontraktową rozszerzającą zamówienie o kolejnych 19 egzemplarzy.  

Obecnie w powyższym segmencie Wojsko Polskie eksploatuje dopancerzone samochody terenowe Honker. Powyższy projekt stanowił owoc doświadczeń wyniesionych z działań w Iraku. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 comments on “Opancerzony Mustang (raczej) do kosza”

  1. Prezydent wybiera się po kiełbasę wyborczą do stanów... być może przybedzie triumfując na pancernym mustangu :).
    A poważnie, to już jest dramat z tymi przetargami.

  2. Taka ilość opancerzonych terenówek to chyba żart i te przetargi w nieskończoność. Wojsko potrzebuje kilka tysięcy lekko opancerzonych pojazdów by zastąpić Honkery bezpieczniejszym pojazdem i o lepszych parametrach. Powinny być one produkowane na podstawie wieloletniej umowy w Polsce nawet na licencji a do tego pełen serwis w kraju. W końcu terenówki wojskowe to nie myśliwiec czy prom kosmiczny.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc