Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Okręty „Tarczy Przeciwminowej” NATO cumowały w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Fot. Tomasz Grotnik

Dziś zakończyła się wizyta Stałej Grupy Obrony Przeciwminowej NATO nr 1 w Szczecinie. 11 grudnia w godzinach porannych, u stóp Wałów Chrobrego zacumowały cztery okręty „Tarczy Przeciwminowej”. Ich załogi miały okazję odpocząć i uzupełnić zapasy.


Sztab Standing NATO Mine Counter Measures Group One (SNMCMG1) jest obecnie zaokrętowany na jednostce dowodzenia, którą jest litewski Jotvingis (N 42). Resztę grupy tworzą niszczyciele min: łotewski Imanta (M 04), estoński Admiral Cowan (M 313) i niemiecki Sulzbach-Rosenberg (M 1062). Zespół operuje w rejonie Bałtyku. Cumował niedawno m.in. w Gdańsku w październiku. Jego skład był wówczas większy i liczył sześć jednostek. Przed wejściem do stolicy zachodniopomorskiego, grupa wraz z okrętami duńskiego Søværnetu poszukiwała w rejonie Wielkiego Bełtu amunicji historycznej zalegającej na dnie i będącej pozostałością po ostatnim konflikcie światowym.

Fot. Tomasz Grotnik

Pierwsza trójka wyżej wymienionych okrętów to jednostki z drugiej ręki. Jotvingis to dawny stawiacz min Vidar (N 52) Królewskiej Norweskiej Marynarki Wojennej, zbudowany w 1977 r. Po wycofaniu ze służby, w 2003 r. trafił pod nową banderę. Imanta rozpoczął służbę w Łotewskich Siłach Morskich w 2009 r. (kupiony cztery lata wcześniej). Poprzednio służył w barwach Niderlandów jako Harlingen (M 854), zbudowany w 1984 r. Natomiast Admiral Cowan jest najmłodszy z tej trójki, ponieważ od 1989 do 2005 r. służył w Royal Navy jako HMS Sandown (M 101), prototyp serii 15 niszczycieli min.

Fot. Tomasz Grotnik

Jednostki z Niemiec i Estonii opuściły Szczecin już w niedzielę, 13 grudnia. Po nowym roku skład zespołu najprawdopodobniej ulegnie zmianie.

Fot. Tomasz Grotnik

Niestety, okres pandemii nie sprzyja kontaktom społecznym. Z tego powodu okręty nie były udostępniane do zwiedzania, zaś ich personel przestrzegał surowych restrykcji i stosował środki zapobiegawcze, aby uchronić się przed zachorowaniem na COVID-19.

Fot. Tomasz Grotnik

Głównym zadaniem SNMCMG1 jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na europejskich akwenach morskich określany mianem „Tarczy Przeciwminowej”. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Fot. Tomasz Grotnik

Do kolejnej służby w składzie SNMCMG1 szykuje się okręt dowodzenia ORP Kontradmirał X. Czernicki (511), który odbywa próby morskie po naprawie w PGZ Stoczni Wojennej Sp. z o.o. w Gdyni. Prawdopodobnie stanie on na czele grupy w przyszłym roku.


Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc