Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bułgaria wzmacnia siły przeciwminowe

Ministerstwo Obrony Bułgarii

14 października w Punkcie Bazowania w Warnie podniesiono bandery Sił Morskich Republiki Bułgarii na niszczycielach min Mesta i Struma. Tego samego dnia swoje święto obchodził wzmocniony nimi 3. Dywizjon Okrętów Przeciwminowych.

Mesta (numer burtowy 31) i Struma (33) to eksniderlandzkie niszczyciele min typu Alkmaar, znanego szerzej jako Tripartite. Maasluis (M856) i Hellevoetsluis (M859) do 2011 r. służyły pod banderą Koninklijke Marine. Po ich wycofaniu oba zakonserwowano i wystawiono na sprzedaż wraz z parą innych, co było efektem cięć w budżecie haskiego resortu obrony. Jego odpowiednik w Sofii zakupił je na początku listopada 2019 r. za „niespełna” 2 mln EUR, czyli zaledwie około 9 mln PLN. W grudniu 2019 r. umowę ratyfikował bułgarski parlament. Oba okręty załadowano w Amsterdamie na ciężarowiec wpływny Super Servant 4, który opuścił port 8 września tego roku. Do Bułgarii dotarły 23 tego samego miesiąca. Transport kosztował 2 mln BGN, czyli około 4,6 mln PLN, niemal połowę kwoty zakupu. Dla porównania, wprowadzenie korekt w konstrukcji i systemie walki (wynikających z badań prototypowego ORP Kormoran) oraz zakup sonaru holowanego i dwóch armat 35 mm do pary seryjnych Kormoranów II kosztowały polskie MON 115 mln PLN, przeszło 10 razy drożej.

Maasluisa zwodowano 5 maja 1984 r., a banderę holenderską podniósł 12 grudnia 1984 r., natomiast drugi z niszczycieli min odpowiednio: 18 lipca 1985 r. i 20 lutego 1987 r. Są to więc okręty dość stare. W latach 2005-2006 przeszły modernizację, obejmującą m.in. instalację systemu kierowania walką minową Atlas Elektronik IMCMS (Integrated Mine Countermeasures System) i sonaru kadłubowego Thales 2022 Mk III oraz bezzałogowców Atlas Seafox i Saab Double Eagle Mk III Mod 1, ale nie jest jasne, czy te ostatnie przekazano nowemu użytkownikowi. Mimo tych zabiegów eksploatacja jednostek trwała jeszcze tylko do 2011 r. Po ich odstawieniu „na sznurek”, w 2014 r. planowano przywrócenie do kampanii połączone z kolejną modernizacją, ale planów nie zrealizowano. Przed sprzedażą Bułgarii parę rozkonserwowano.

Niszczyciele min typu Tripartite są już znane w Bułgarii. W 2009 r. Sofia kupiła w Belgii wycofanego pięć lat wcześniej Myosotisa (M922), który od tamtej pory operuje pod nową banderą jako Cibyr (32). W skład 3. Dywizjonu wchodzą jeszcze cztery trałowce bazowe sowieckiego projektu 257D i cztery rzeczne projektu 1259 Małachit – wszystkie kompletnie przestarzałe i trudno ocenić ich obecną dostępność oraz przydatność do działań przeciwminowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc