Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Belgowie uruchamiają program zakupu okrętów przeciwminowych

26 stycznia rząd Belgii zatwierdził plan zakupu nowych okrętów przeciwminowych, które w najbliższych latach zastąpią obecnie eksploatowane niszczyciele min typu Tripartite należące do sił morskich Belgii oraz Holandii.

Tylko dla belgijskiej floty ma powstać sześć nowych jednostek, druga szóstka trafi do Holendrów – oba państwa zdecydowały się na pełną współpracę w zakresie morskich programów akwizycji nowych jednostek pływających. Belgowie odpowiadają za następców Tripartite natomiast Holendrzy zrealizują przetarg na cztery nowe fregaty (po dwie dla obu flot).

Program jednostek przeciwminowych ma kosztować około 2,2 mld euro – obok platform zakupione mają zostać bezzałogowe pojazdy przeznaczone do identyfikacji i eliminacji zagrożenia minowego. W przypadku Belgów, mowa jeszcze o pełnieniu funkcji okrętu dowodzenia (zastąpi obecnie eksploatowany BNS Godetia).

Belgia była jednym z trzech państw zachodniej Europy, które w latach 80. XX wieku zamówiły serię niszczycieli min typu Tripartite. Dla Belgów zamówiono dziesięć jednostek, które są systematycznie modernizowane. Na przełomie wieków, w obliczu cięć budżetowych, zdecydowano się na redukcję floty do sześciu jednostek – pozostałe cztery sprzedano do Bułgarii (jeden) oraz Francji (trzy). Holendrzy zamówili piętnaście, spośród których obecnie w linii znajduje się sześć. Pozostałe wycofano ze służby (cztery) bądź sprzedano na Łotwę (pięć).

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc