Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Łotwa modernizuje swoje niszczyciele min

28 września ECA Group poinformowała o podpisaniu umowy z Ministerstwem Obrony Łotwy w sprawie modernizacji wyposażenia trzech niszczycieli min typu Tripartite eksploatowanych przez siły morskie tego państwa. 

Kontrakt ma wartość około 20 mln euro i był wynikiem międzynarodowego postępowania przetargowego – prace mają zostać zrealizowane w latach 2021-24. Jest to kolejny sukces ECA Group na rynku państw bałtyckich, w marcu bieżącego roku podpisano umowę na dostawy robotów K-Ster dla Marynarki Wojennej Litwy. 

Łotysze zakupili  pojazdy podwodne AUV A18-M, Seascan Mk2 oraz K-Ster C. Dodatkowo specjaliści ECA Group przystosują trzy okręty do ich przenoszenia, a także zainstalują niezbędne wyposażenie dodatkowe na ich pokładach. Nowa architektura pozwoli na ograniczenie do minimum wykorzystania podkadłubowej stacji hydrolokacyjnej do wykrywania obiektów niebezpiecznych. To zaś zwiększy bezpieczeństwo jednostki przeciwminowej – w ramach obecnie wdrażanej koncepcji, głównym elementem zbierania informacji mają być zdalnie sterowane pojazdy podwodne wyposażone w systemy wykrywania obiektów niebezpiecznych. W myśl tej filozofii powstał także ORP Kormoran, a także obecnie budowane dwie bliźniacze jednostki. 

Marynarka Wojenna Łotwy eksploatuje pięć niszczycieli min typu Tripartite, które zakupiono z nadwyżek sprzętowych Holandii. Jednostki wprowadzono do służby w latach 2007-11 i są systematycznie modernizowane.  

(Łukasz Pacholski) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc