Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Litwa wzmacnia siły przeciwminowe

27 kwietnia Departamentu Sprzedaży Sprzętu Obronnego (DESA, Defence Equipment Sales Authority) londyńskiego Ministerstwa Obrony poinformował, że wycofany ze służby w Royal Navy niszczyciel min eks- HMS Quorn (M41) został sprzedany Litwie. Dołączy do pary jednostek tego samego typu Hunt już służących w siłach morskich naszego wschodniego sąsiada.

Trzeci Hunt
HMS Quorn zakończył kampanię w Królewskiej Marynarce 14 grudnia 2017 r. Zgodnie z brytyjską praktyką został przekazany DESA, która podjęła próbę zbycia okrętu, aby uchronić tamtejszy budżet od kosztów szacowanych na 750 tys. GBP, związanych z bezpieczną utylizacją jednostki wykonanej z kompozytów poliestrowo-szklanych.

Litwa kupiła okręt za ok. 2,5 mln GBP. Kolejnym krokiem będzie rozpisanie przetargu na jego modernizację, mającą na celu doprowadzenie eks Quorna do standardu starszej pary - Skalvisa (M53, eks- HMS Cottesmore) i Kuršisa (M54, eks- HMS Dulverton), które podniosły litewskie bandery 18 maja 2013 r. w Kłajpedzie. Wcześniej Thales UK unowocześnił je, montując m.in. sonar kadłubowy typu 2193 i system kierowania walką przeciwminową M-Cube. Okręty przystosowano też do użycia bezzałogowych pojazdów przeciwminowych ECA K-Ster, których zapas wkrótce zostanie uzupełniony, po zawarciu kontraktu w marcu tego roku. Można przyjąć, że standard modernizacji eks Quorna będzie podobny. Przetarg w imieniu strony litewskiej przeprowadzi DESA. Szacowany koszt pakietu modernizacyjnego wyniesie 40-50 mln GBP. Gotowy okręt wejdzie do służby w Litewskiej Marynarce Wojennej w 2023 r.

Flota z odzysku
Litewska Marynarka Wojenna (Lietuvos Karinės jūrų pajėgos) opiera się na okrętach używanych, odkupionych lub otrzymanych od sojuszników z NATO i nie tylko. Jej rdzeniem są jednostki przeciwminowe. Oprócz wspomnianych Huntów jest to Sūduvis (M52), czyli eks-niemiecki... 62-letni niszczyciel min Koblenz typu Lindau i okręt dowodzenia Jotvingis (N42, eks-norweski 43-letni stawiacz min Vidar), które razem tworzą Dywizjon Okrętów Przeciwminowych. Oprócz ćwiczeń narodowych, regularnie wchodzą one w skład stałego zespołu NATO SNMCMG1 i dywizjonu przeciwminowego państw bałtyckich BALTRON. Ponadto pod banderą Litwy pływają cztery eks-duńskie patrolowce typu Standard Flex 300 i trzy jednostki pomocnicze, w tym eks-sowiecki okręt ratowniczy Šakiai oraz eks-szwedzki mały holownik portowy, który w tym roku skończy 65 lat!

Brytyjskie niszczyciele min typu Hunt były pierwszymi zachodnimi okrętami tej klasy budowanymi z tworzyw sztucznych, które weszły do produkcji seryjnej. Przy wyporności pełnej 830 ton i długości 60 m były też jednymi z największych w swojej kategorii na świecie. Do służby w Royal Navy wchodziły w latach 1980-1989, przy czym opisywany tu Quorn był ostatnim, 13. w serii.

(Tomasz Grotnik) Foto: Crown Copyright
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc