Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy okręt doświadczalny Royal Navy

XV Patrick Blackett zasilił Royal Navy i posłuży do prób nowych systemów bezzałogowych i sztucznej inteligencji. Fot. Royal Navy

Brytyjska Królewska Marynarka Wojenna otrzymała okręt doświadczalny, który ma wspierać próby najnowszych technologii i systemów autonomicznych.

Będzie on wykorzystywany przez ekspertów Royal Navy ds. eksperymentów i innowacji NavyX. NavyX to zespół utworzony przez wojskowych, inżynierów i innych specjalistów branż mających zastosowanie w obronności, mający na celu poszukiwanie i testowanie nowych systemów bezzałogowych w celu ich integracji w Królewskiej Marynarce Wojennej.

Nowy okręt nosi imię byłego marynarza Royal Navy i laureata Nagrody Nobla Patricka Blacketta. NavyX wybrał taką nazwę, aby uhonorować brytyjskiego fizyka, który zdobył nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1948 roku. Służył w Royal Navy w I wojnie światowej i wniósł duży wkład w II wojnę światową doradzając w zakresie strategii wojskowej i rozwijając badania operacyjne - został mianowany pierwszym dyrektorem Admiralicji ds. badań operacyjnych.

Okręt mierzy 42 m i ma wyporność 270 ton. Jednostka powstała w oparciu o statek serii 4008 Fast Crew Supply opracowany i zbudowany przez Damen Group, który został zakupiony, przystosowany do użytku w Royal Navy i dostarczony w ciągu 12 miesięcy. Damen wygrał kontrakt na okręt testowy, który może osiągać prędkość 20 węzłów i został zmodyfikowany do wspierania operacji NavyX.

Dzięki XV (eXperimental Vessel) Patrick Blackett (X01), NavyX będzie w stanie przeprowadzić więcej prób na morzu. Jednostka umożliwi testy bez konieczności angażowania innych okrętów Royal Navy, z których wiele jest oddelegowanych do działań na stałe poza wodami Wielkiej Brytanii. Będzie również oferował szansę na bliższą współpracę z partnerami z przemysłu i środowisk akademickich.

Okręt, z pięcioosobową załogą Royal Navy, oferuje funkcjonalność „plug and play”, aby wspierać nową koncepcję PODS (Persistently Operationally Deployed Systems) marynarki wojennej, co oznacza, że może być dostosowany do konkretnych prób lub eksperymentów, w tym testowania bezzałogowców i pojazdów autonomicznych oraz podejmowania decyzji przez sztuczną inteligencję.

Na pokładzie roboczym ma również miejsca do ustawiania kontenerów, dzięki czemu będzie można zaokrętować szereg ładunków użytecznych, oferując elastyczne i nowoczesne podejście do testów.

W przyszłości XV Patrick Blackett będzie brał udział w ćwiczeniach Royal Navy i NATO, z możliwością jego modernizacji do użycia w trybie autonomicznym.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc