Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe Jelcze jednak do Wisły

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Jelcz Sp. z o.o., przedstawiony w artykule ciągnik siodłowy nie jest przeznaczony do programu Jak, czyli dostawy zestawów do transportu ciężkiej techniki bojowej, lecz do programu systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego średniego zasięgu Wisła. W związku z powyższym wszelkie dane nawiązujące do wymagań i opisujące ciągnik do Jaka są nieprawdziwe.

Jednocześnie Jelcz Sp. z o.o. informuje, iż podwozia bazowe do ciągnika siodłowego CSS 8×8 do Wisły znajdują się w końcowej fazie produkcji. Jelcz Sp. z o.o. nie rozpoczął jeszcze ich badań zakładowych. Pojazdy zostały fizycznie wykonane, jednak nie zostały jeszcze odebrane przez 20. Rejonowe Przedstawicielstwo Wojskowe. Jelcz Sp. z o.o. ‒ z uwagi na charakter programu ‒ do tej pory nie publikował zdjęć tych pojazdów w przestrzeni publicznej i nie udzielał informacji na ten temat, tym bardziej że wciąż trwają ustalenia w zakresie ostatecznej konfiguracji podwozi. Po finalizacji tych prac zostaną rozpoczęte stosowne badania samochodów.

Przypomnijmy, że na mocy umowy podpisanej z Inspektoratem Uzbrojenia MON 17 maja 2019 r. o wartości prawie 171 mln PLN brutto, w ramach I fazy programu Wisła, Jelcz Sp. z o.o. ma dostarczyć w latach 2019-2021 73 samochody ciężarowe w układach 4×4 (12 szt.) i 8×8 (61 szt.), w tym 33 ciągniki siodłowe CSS 8x8 na bazie głęboko zmodyfikowanej ciężarówki Jelcz 882.53 (m.in. jednostka napędowa MTU, automatyczna skrzynia biegów ZF, zmodyfikowane zawieszenie).

Jarosław Brach

Bardzo dzię­ku­jemy Panu Maćkowi Kozickiemu za udo­stęp­nie­nie foto­gra­fii

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc