Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe Chinooki dla amerykańskich sił specjalnych

31 lipca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu kontraktu z koncernem Boeing w sprawie produkcji i dostaw do sił specjalnych tego kraju kolejnej partii ciężkich śmigłowców transportowych MH-47G Chinook. 

Lipowca umowa o wartości 265 mln dolarów dotyczy dostarczenia dziewięciu fabrycznie nowych egzemplarzy. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, które jest jednocześnie główną transzą - w czerwcu 2019 roku Boeing otrzymał 31 mln dolarów na produkcję podzespołów dla nieokreślonej (wówczas) liczby MH-47G Chinook. Wiropłaty mają zostać dostarczone do końca marca 2023 roku. 

Zamówienia na fabrycznie nowe MH-47G Chinook, które mają zostać dostarczone w standardzie Block II, to jeden z pomysłów na utrzymanie przy życiu linii montażu ostatecznego CH-47 Chinook do czasu podjęcia długofalowej decyzji o przyszłości projektu. W zeszłym roku Departament Obrony, po analizach, zdecydował się o opóźnieniu decyzji dotyczącej ewentualnej modernizacji floty około 460 CH-47F Chinook Block I do standardu Block II. To zaś pozostawiło Boeinga w sytuacji skoncentrowania działań na zdobyciu nowych zleceń eksportowych. 

Obecnie w zakładach montażu ostatecznego Boeinga w Filadelfii kończą realizację wieloletniego programu dostaw CH-47F Chinook Block I dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo na linii znajdują się pojedyncze (fabrycznie nowe) MH-47G Chinook dla sił specjalnych, a także wiropłaty dla klientów eksportowych. W przypadku tego ostatniego segmentu, producent prowadzi działania marketingowe m.in. w Izraelu, Republice Federalnej Niemiec oraz w Indonezji. 

(Łukasz Pacholski) Foto: US Army
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc