Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Norweskie F-35A Lightning II ponownie na Islandii

Norweskie F-35A Lightning II ponownie przebazowano na Islandię. Fot. Siły Powietrzne Norwegii

22 lutego do wojskowej części Międzynarodowego Portu Lotniczego Keflavik na Islandii przyleciały cztery wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II należące do Sił Powietrznych Norwegii.

Maszyny wraz z personelem, liczącym około 150 osób, będą realizować kolejną turę w ramach sojuszniczej misji NATO Icelandic Air Policing – zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej Islandii. Norweska rotacja ma trwać do końca marca bieżącego roku. Jest to drugi raz, kiedy z bazy Keflavik będą operować F-35A Lightning II Sił Powietrznych Norwegii. Ma to związek z rosnącym tempem wykorzystania samolotów przez użytkownika. Przypomnijmy, wstępna gotowość operacyjna norweskich F-35A Lightning II została ogłoszona w listopadzie 2019 roku.

Ze względu na wzrost napięcia międzynarodowego państwa NATO zwiększyły zaangażowanie w ochronę Islandii, która jest członkiem sojuszu jednak nie dysponuje własnym lotnictwem wojskowym. W ciągu ostatnich lat na wyspę trafiły F-35A Lightning II należące do Norwegii (dwa razy) oraz Włoch (dwa razy: październik 2019 oraz czerwiec-lipiec 2020). W każdym z przypadków odnotowano wysokie wskaźniki operacyjne.

Norwegia, dotychczas, eksploatuje swoje F-35A Lightning II z macierzystej bazy Ørland. Poza dwoma turami na Islandii, samoloty uczestniczyły także w rosnącej liczbie ćwiczeń z sojusznikami. Dodatkowo niewielki kontyngent stacjonuje w bazie lotniczej Luke w Arizonie, gdzie jest wykorzystywany do szkolenia pilotów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc