Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

(Nie)oczekiwany poślizg w Belgii

18 czerwca premier Belgii poinformował o wstrzymaniu procedury wyboru następcy dla wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon eksploatowanych przez powyższe państwo.

O ile deklaracja tego typu była oczekiwana od kilku tygodni, co było wynikiem upublicznienia informacji dotyczących możliwej modernizacji i wydłużenia eksploatacji posiadanych F-16, tak drugi element jest zaskakujący. W ramach nowych prac analityczno-oceniających Belgowie mają wziąć pod uwagę także ofertę rządu Francji obejmującą samoloty Dassault Rafale. Ze względu na przesłanie dokumentacji niezgodnie z wymaganą procedurą, Belgowie zdecydowali się na jej odrzucenie i ocenę wyłącznie amerykańskiej (Lockheed Martin F-35A Lightning II) oraz europejskiej (Eurofighter Typhoon).

W ramach nowych prac Belgowie dokonają oceny trzech możliwości: wydłużenia służby F-16AM/BM Fighting Falcon, zakup jednej z dwóch konstrukcji oferowanych w ramach przetargu (F-35A bądź Typhoon) lub polityczno-wojskowego sojuszu z Francją obejmującego zakup Dassault Rafale oraz udział w pracach nad opracowaniem i produkcji wielozadaniowego samolotu bojowego nowej generacji (we współpracy z Niemcami). Decyzja ma zapaść do października bieżącego roku, dotychczas zakładano, że Belgia upubliczni wybór do 11 lipca.

W ramach programu zakupowego, Belgowie chcą pozyskać 34 samoloty bojowe nowej generacji, które mają pozwolić na kontynuowanie dotychczasowej polityki zakładającej udział w operacjach sojuszniczych na terenie świata. Ważnym aspektem jest utrzymanie, wieloletniej, współpracy z Holandią, która już zakupiła F-35A Lightning II – z tego też powodu, wielu analityków, wskazuje iż wyrób koncernu Lockheed Martin ma największe szanse na sprzedaż także w Belgii.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc