Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemcy upubliczniają plany zakupu C-130J Super Hercules

17 marca rząd niemiecki ogłosił publicznie plan zakupu sześciu średnich samolotów transportowych Lockheed Martin C-130J Super Hercules.

Powyższy program ma kosztować rząd w Berlinie około 1 mld dolarów i rozpocząć się w 2019 roku, kiedy dojdzie do podpisania umowy międzyrządowej. Opublikowanie powyższych planów to kwestia potrzeby zatwierdzenia przez władze niemiecko-francuskiego porozumienia o utworzeniu wspólnej jednostki transportowej, która ma eksploatować dwanaście C-130J Super Hercules. Umowa została zawarta w październiku zeszłego roku, zakłada umieszczenie personelu w bazie lotniczej Évreux-Fauville, gdzie będą bazować francuskie C-130J – dotychczas Paryż zamówił cztery (dwa C-130J i dwa KC-130J), jednak planowane jest dokupienie dwóch kolejnych. Oba państwa chcą partycypować w kosztach infrastruktury na poziomie 50-50, czyli po około 110 mln euro. W tej kwocie znajdą się zakupy nowych symulatorów oraz modernizacji bazy pod C-130J Super Hercules.

Niemcy, dotychczas, nie eksploatowali samolotów rodziny C-130 Hercules/Super Hercules, opierając się na mniejszych C-160. Ich wykruszanie się, a także opóźnienia programu Airbus A400M Atlas, powodują, że rząd w Berlinie poszukiwał alternatyw – ostatecznie zdecydowano się na zakup samolotów amerykańskich, a w celu ograniczenia kosztów eksploatacji nawiązano współpracę z Francją, która zdecydowała się na ten sam krok. Dotychczas w Europie C-130J Super Hercules został zakupiony przez Danię, Francję, Norwegię, Wielką Brytanię, Włochy.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc