Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemcy kupili dodatkowe P-8A Poseidon

Fot. Boeing

22 listopada Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Federalnych Sił Zbrojnych poinformowało o podpisaniu międzyrządowej umowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu trzech dodatkowych samolotów patrolowych bazowania lądowego Boeing P-8A Poseidon.

Umowa została zawarta 21 listopada i poza samolotami obejmuje także pakiet części zamiennych. W procedurze wykorzystano wcześniejszą zgodę amerykański władz federalnych, która została wydana przy okazji zamówienia pierwszych pięciu samolotów. Nowa partia kosztuje Berlin około 1,1 mld EUR i zostanie dostarczona w latach 2026-27. Dzięki temu flota niemieckich P-8A Poseidon powiększy się do ośmiu egzemplarzy, co ma zapewnić realizację zadań operacyjnych na potrzeby narodowe oraz sojusznicze.

Podpisanie umowy było możliwe dzięki zgodzie, którą 16 listopada, wydała Komisja Budżetowa Bundestagu. Niemcy są trzecim europejskim państwem, które zdecydowało się na zakup samolotów Boeing P-8A Poseidon – w strukturach lotnictwa morskiego wypełnią miejsce po wycofanych z linii Lockheed Martin P-3C Orion (sprzedane do Portugalii). Nie można wykluczyć, że na zakup P-8A Poseidon zdecydują się kolejne państwa europejskie.

Jak wskazuje Boeing, dotychczas globalna flota samolotów P-8 Poseidon, która liczy ponad 160 egzemplarzy, wylatała ponad 560 tys. godzin. Obecnie są one eksploatowane przez sześć państw świata. Wkrótce rozpoczną się dostawy do siódmego – Republiki Korei. Dodatkowo producent oczekuje na zawarcie umowy w sprawie produkcji szesnastu egzemplarzy dla Kanady. Wraz z władzami federalnymi nadal prowadzone są działania marketingowe, które mogą skutkować zamówieniami z kolejnych państw.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc