Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niderlandzkie F-35A Lightning II zakończyły misję w Bułgarii

Niderlandzkie F-35A Lightning II zakończyły działania operacyjne w Bułgarii i do końca tygodnia mają powrócić do macierzystej jednostki. Fot. Ministerstwo Obrony Niderlandów

31 maja Ministerstwo Obrony Niderlandów poinformowało, że kontyngent lotniczy stacjonujący w Bułgarii zakończył działania operacyjne i w najbliższych dniach powróci do bazy macierzystej.


Niderlandy skierowały do Bułgarii cztery samoloty Lockheed Martin F-35A Lightning II, które przebazowano 24 lutego – była to odpowiedź na rosyjską agresję na Ukrainę i proces wzmocnienia sił NATO w regionie. Wraz z nimi do bazy Graf Ignatievo wysłano 100 żołnierzy obsługi naziemnej oraz pilotów i personelu pomocniczego. Według komunikatu Ministerstwa Obrony Niderlandów, kilkukrotnie F-35A były podrywane do startów alarmowych w związku z możliwością naruszenia przestrzeni powietrznej państw NATO w regionie. Obecnie brak informacji, aby do Bułgarii skierowano dodatkowe siły pochodzące z innego kraju sojuszu.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Obrony Niderlandów, misja F-35A Lightning II była zaplanowana do końca maja i nie może zostać wydłużona ze względu na ograniczenia własnych sił zbrojnych. Dla maszyn tego typu w Siłach Powietrznych Niderlandów była to pierwsza misja operacyjna po ogłoszeniu, w grudniu ubiegłego roku, wstępnej gotowości operacyjnej.

Poza Niderlandami nad Europą Centralną odnotowano obecność F-35B Lightning II należących do RAF (wykonują patrole z baz w Wielkiej Brytanii) oraz amerykańskich F-35A. Te ostatnie przebazowano do Spangdahlem w Republice Federalnej Niemiec, a później trafiły do baz w tej części kontynentu. W ciągu ostatnich trzech miesięcy odnotowano ich obecność m.in. w polskiej przestrzeni powietrznej.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc