Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nexter zawarł kontrakt na wsparcie eksploatacji czołgów Leclerc

Firma Nexter Systems będzie odpowiedzialna za utrzymanie w sprawności francuskich czołgów Leclerc przez kolejną dekadę. Fot. Ministerstwo Sił Zbrojnych Francji

1 marca Ministerstwo Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej podpisało z grupą Nexter umowę dotyczącą usługi wsparcia eksploatacji czołgów podstawowych Leclerc.

Umowa stanowi przedłużenie analogicznego kontraktu z 2009 r. Wówczas dotyczył on utrzymania 254 Leclerców w stanie zdolności operacyjnej i miał wartość ok. 900 mln EUR, obecny zaś dotyczy przypuszczalnie 200 czołgów, modernizowanych w ramach programu SCORPION, a także 18 wozów zabezpieczenia technicznego DCL. Jego wartość przekracza 1 mld EUR.

Co ciekawe, zapisy starszej umowy MSS1 (Marché de soutien en service, pol. wsparcie techniczne) oznaczały automatyczne jej przedłużenie z dniem wygaśnięcia, tj. od 31 marca 2021 r. włącznie. Spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Sił Zbrojnych i Nexter Systems było więc właściwie formalnością. Kontrakt ma zapewnić podniesienie gotowości floty czołgów Leclerc do co najmniej 70%. Obecnie wynosi ona ok. 60%, co oznacza spadek w stosunku do 2017 r. o 4 punkty procentowe. MSS2 obowiązywać będzie przez najbliższą dekadę i, równolegle z realizacją modernizacji czołgów Leclerc do standardu XLR, pozwoli na utrzymanie zdolności bojowych przez francuskie bataliony czołgów do czasu pojawienia się w służbie czołgów nowej generacji, co spodziewane jest w 2035 r.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc