Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rakiety Wilcha-M na eksport

Ukraiński artyleryjski system rakietowy Wilcha-M, według KB „Łucz”, znalazł pierwszego zagranicznego nabywcę. Fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy

6 kwietnia ukraińskie przedsiębiorstwo KB „Łucz” poinformowało o zdobyciu pierwszego zagranicznego nabywcy artyleryjskiego systemu rakietowego Wilcha-M kalibru 300 mm. Niestety, nie poinformowano, o jakie państwo chodzi.

Niektórzy ukraińscy komentatorzy sugerują, że kontrahentem może być Katar, bowiem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w tym emiracie poinformował o podpisaniu kilkunastu umów i porozumień, w tym o współpracy na polu obronności.

Wilcha-M (pol. olcha) to artyleryjski system rakietowy kalibru 300 mm, opracowany przez ukraińską spółkę KB „Łucz” jako następca 9K58/BM-30 Smiersz z czasów sowieckich. Bateria ma składać się z wozu dowodzenia, kilku samobieżnych wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych do przewożenia zapasowej amunicji. 12-prowadnicowa wyrzutnia (występuje też w lżejszym wariancie 8-prowadnicowym) ma docelowo wykorzystywać ośmiokołowe (8×8) podwozie KrAZ-7634HE-000 o nośności 27 ton i dopuszczalnej masie całkowitej 41 ton. Pojazd może rozwinąć prędkość do 60 km/h na utwardzonej drodze. Pojazd dowodzenia wyposażony został w różnorodne systemy dowodzenia i łączności oraz czujniki meteorologiczne. Wykorzystuje on podwozie KrAZ-7634 w układzie 6×6. Jego masa maksymalna to 25 ton i rozwija on prędkość do 70 km/h. Pojazd transportowo-załadowczy powstał na bazie tego samego podwozia co wyrzutnia. Wraz z 12 rakietami ma masę 34 tony. Same rakiety mają kaliber 300 mm, ich długość wynosi 7,6 metra, a masa 860 kg (w tym głowica do 165 kg). Zasięg wg producenta przekracza 110 km (w ubiegłym roku przeprowadzono strzelanie na odległość 120 km). Pociski są korygowane przez układ bezwładnościowy i/lub dzięki odbiornikowi GPS. Każdy z 12 pocisków odpalonych z wyrzutni może być niezależnie naprowadzany na cel w tym samym czasie, a wystrzelenie pełnej salwy trwa do 40 sekund.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Rakiety Wilcha-M na eksport”

  1. W ramach programu Homar, Ukraińcy nawet nie byli brani pod uwagę, a szkoda -Wilcha-M, pocisk balistyczny Grom-2, interesy z Amerykanami skończyły się zakupem HIMARS-a z półki.

  2. Tutaj muszę przyznać rację, że warto współpracować z Ukraińskim przemysłem rakietowym bo mają bardzo ciekawe konstrukcje a gdybyśmy sobie zapewnili duży przepływ technologii do Polski i stopniowa pełną polonizację systemów rakietowych dalekiego zasięgu to bardzo wzmocniłoby naszą artylerię rakietową kraju w połączeniu z polskimi systemami dowodzenia, łączności i rozpoznania. Także wydaje się byłoby taniej niż Himars z USA.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc