Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Navantia dołącza do wyścigu o greckiego Miecznika

Hiszpańska Navantia oferuje Grecji fregaty typu F-110. Fot. Navantia

Hiszpańska państwowa grupa stoczniowa Navantia ogłosiła swoją ofertę dla Marynarki Wojennej Republiki Grecji, dotyczącą programu budowy fregat i modernizacji istniejącej floty jednostek tej klasy.

Navantia zobowiązała się dostarczyć cztery nowe fregaty dla Polemiko Naftiko oraz zmodernizować eksploatowaną obecnie czwórkę jednostek typu MEKO 200HN (Hydra) w ramach bardzo wymagającego harmonogramu greckiej marynarki wojennej. W przypadku nowych okrętów ofert obejmuje fregaty typu F-110, który ma stać się rdzeniem sił nawodnych Marynarki Wojennej Republiki Hiszpanii. Projekt F-110 zawiera najnowocześniejsze rozwiązania techniczne wraz z innowacyjnymi możliwościami produkcyjnymi i operacyjnymi. Innowacje te obejmują pełną interoperacyjność z systemami europejskimi i amerykańskimi, uzbrojenie najnowszej generacji oraz wykorzystanie „cyfrowego bliźniaka”, który umożliwia operacyjną symulację i ocenę.

Navantia zamierza też współpracować z greckim przemysłem stoczniowym i wzmocni przez to wytwórców technologii, biura inżynierskie, przedsiębiorstwa przemysłowe oraz dostawców sprzętu i materiałów w Grecji. W ramach zasadniczej części programu hiszpański koncern stoczniowy przedstawił plan transferu technologii i zdolności (Technology and capabilities Transfer) w celu ożywienia greckiego przemysłu okrętowego. Obejmuje on nie tylko kooperację przemysłową, ale także budowanie współpracy z uniwersytetami i ośrodkami badawczo-rozwojowymi w zakresie innowacji i kształcenia kadry stoczniowej.

Plan ten jest poparty dużym doświadczeniem Navantii w rozwijaniu zdolności w zakresie przemysłu okrętowego i pokrewnych w krajach partnerskich, w tym Związku Australijskim, Królestwie Norwegii i Królestwie Arabii Saudyjskiej. Navantia planuje również zainwestować w przebudowę i modernizację greckiego zaplecza stoczniowego, pomagając tym samym stworzyć trwałe źródło zatrudnienia i wzrostu gospodarczego w Grecji.

Aby wzmocnić swoje więzi z tamtejszym przemysłem, Navantia uruchomi 9 czerwca portal internetowy Industry Day, aby nawiązać współpracę z greckimi przedsiębiorstwami stoczniowym i przemysłowymi. Jej cele obejmują przedstawienie celów programu, dając lokalnym firmom możliwość spotkania się z Navantią w cztery oczy i podpisania umów o współpracy.

W ostatnim czasie to druga - po francuskiej - tak otwarta deklaracja oferty w zakresie programu modernizacji zasadniczych sił nawodnych Polemiko Naftiko.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc