Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2022: Aktywny system obrony pojazdów pancernych Rafael Trophy

Izraelscy żołnierze na tle czołgu Merkawa Mk 4 z widocznym systemem Trophy z boku wieży. Fot. idf.il

Spółka Rafael Advanced Defense Systems jest zachodnim pionierem w konstruowaniu i produkcji aktywnych systemów obrony pojazdów pancernych i opancerzonych. Jej system tej klasy, czyli Trophy, pozostaje rynkowym unikatem, jako jedyny produkowany seryjnie, użytkowany operacyjnie i sprawdzony bojowo. Polskie Wojska Lądowe szykują się do wprowadzenia czołgów M1A2 Abrams i K2 Black Panther, które oba można wyposażyć w system Trophy.

System Trophy jest, albo powinien być bardzo dobrze znany, przede wszystkim ze względu na wyposażenie w Trophy izraelskich czołgów Merkawa Mk 4 czy ciężkich transporterów piechoty Namer. Charakterystyczne cztery płaskie owalne anteny radiolokatorów, wykrywających nadlatujące nieprzyjacielskie pociski ppanc., i dwie boczne wyrzutnie przeciwpocisków od razu zdradzają, że dany czołg lub inny wóz pancerny wyposażono w Trophy. W izraelskiej służbie system Trophy zaliczył także swój bojowy debiut i to jeszcze w 2011 r. Sukcesy Trophy w izraelskim wojsku przełożyły się na kontrakty eksportowe. Dotąd Trophy zamówiły Stany Zjednoczone do swoich czołgów Abrams stacjonujących w Europie (w tym przypadku ukończono już integrację Trophy z amerykańskimi czołgami), Niemcy do swoich najnowszych Leopardów 2A7V (integracja w toku), Wielka Brytania do przyszłych zmodernizowanych Challengerów 3. Trwają także przymiarki Trophy do instalacji na południowokoreańskich czołgach K2. Warto zaznaczyć, że Stany Zjednoczone, Niemcy i Republika Korei zdradzały lub zdradzają ambicje skonstruowania własnych aktywnych systemów obrony, jednak koniec końców sięgnęły po system Trophy. Do tej pory Rafael Advanced Defense Systems wyprodukował i dostarczył globalnie ponad 1500 kompletów systemu Trophy, który w toku dotychczasowej eksploatacji przepracował ponad milion godzin. Dysponując takim kapitałem doświadczenia, spółka Rafael Advanced Defense Systems udoskonala i optymalizuje konstrukcję Trophy, który obecnie cechuje się zwiększonymi parametrami bojowymi. Zarazem do instalacji systemu Trophy na lżejszych niż czołgi pojazdach skonstruowano wersje Trophy o zredukowanej masie o orientacyjnie 30–50%.

Na MSPO 2022 kolejny raz można było zobaczyć czołg M1A2 Abrams US Army z założonymi uproszczonymi atrapami systemu Trophy. Fot. Adam M. Maciejewski

Przeżywalność na polu walki nawet najnowszych czołgów w konfrontacji z coraz lepszym uzbrojeniem przeciwpancernym jest wątpliwa, jeśli taki wóz pancerny nie ma systemu aktywnej obrony, zdolnego zniszczyć nadlatujące kierowane pociski ppanc. czy pociski z ręcznych granatników przeciwpancernych. Rafael Advanced Defense Systems dysponuje odpowiednim know-how i doświadczeniem w instalowaniu systemu Trophy na różnych czołgach. Taka integracja zwykle przebiega bardzo szybko, np. w przypadku Abramsów US Army zajęło to nieco ponad rok. Najczęściej jedynym czynnikiem spowalniającym wdrożenie Trophy jest dostępność samych pojazdów pancernych, które trzeba doposażyć w system Trophy. W przypadku polskich Wojsk Lądowych wszystkie docelowo trzy typy czołgów można zintegrować z Trophy. Zapewne jak i przyszły polski bojowy wóz piechoty, bez względu czy będzie to wyłącznie NPBWP Borsuk czy też Borsuk i jeszcze inny typ takiego pojazdu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc