Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2021: Rozwiązania Kongsberga dla programu Narew

Kongsberg zaprezentował w Kielcach m.in. konsole systemu obrony przeciwlotniczej NASAMS. Fot. Łukasz Pacholski

Podpisanie umowy ramowej na system Narew powoduje, że producenci rozwiązań próbują zainteresować decydentów. Wśród nich należy wymienić norweską firmę Kongsberg, która ma w swojej ofercie system NASAMS.


Wśród elementów powyższego systemu, z którymi mogli zapoznać się goście XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, są makiety efektorów - pociski AIM-9X Sidewinder, AIM-120 AMRAAM (obecnie już w użyciu w Wojsku Polskim), a także AMRAAM-ER (zakupione m.in. przez Węgry dla systemu NASAMS). Dodatkowo goście mogli zapoznać się z konsolami operatorów systemu – jej fundamentem są wielkoformatowe monitory ciekłokrystaliczne, pozwalające na prezentacje danych zgodnie z potrzebami żołnierzy obsługujących system. Ten modułowy element może być ciekawą opcją dla Polski, szczególnie w momencie integracji z systemem kierowania walką IBCS, który ma stanowić trzon systemu obrony przeciwlotniczej obejmujący zestawy Patriot oraz Narew.

W ostatnich latach Kongsberg odniósł sukcesy marketingowe obejmujące system NASAMS. Wśród użytkowników znalazła się bowiem Litwa (dwie baterie) oraz Węgry. W przypadku tego drugiego państwa, dostawy mają rozpocząć się w 2023 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “MSPO 2021: Rozwiązania Kongsberga dla programu Narew”

  1. NASAMS powstał bo Kongsberg wzioł AIM-120 i stworzył zestaw ziemia-powietrze Amraamy odpalane z ziemi i tyle, my do Narwi potrzebujemy tylko rakiety więc oferta norweska nam nie potrzebna, wybór to tylko CAMM lub izraelski Barak.

  2. Tak mi się wydaje, po długich obserwacjach, że tylko oferta MBDA
    z CAMM i CAMM-ER spełnia pełne wymagania Polski i szczególnie pod względem transferu technologii nie ma sobie równych a na tym powinno nam zależeć by wydając ogromne środki zyskać kompetencje własnego przemysłu i nauki. W przypadku oferty z amerykańskimi efektorami raczej nie ma mowy o żadnym poważnym transferze kluczowych technologii. Oby się nie okazało, że znowu będzie zaskoczenie w postaci zakupów z półki bez porządnego przetargu z kompleksowym porównaniem nie tylko parametrów ale korzyści i strat dla Polski w całym cyklu eksploatacji systemu Narew.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc