Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pociski AIM-9X Sidewinder na Ukrainie

Fot. United24 (Platforma X)

27 maja media ukraińskie upubliczniły materiały zdjęciowe i wideo przedstawiające wykorzystanie operacyjne rakietowych zestawów obrony przeciwlotniczej NASAMS, które znajdują się w strukturach Sił Zbrojnych Ukrainy. Sporym zaskoczeniem jest fakt, że do walki z celami powietrznymi wykorzystuje się pociski AIM-9X Sidewinder.

Dotychczas Departament Obrony Stanów Zjednoczonych nie potwierdził dostarczenia Ukrainie nowej generacji AIM-9X Sidewinder – są one stosowane na zmodyfikowanych i dostarczonych wyrzutniach NASAMS różnych generacji, które trafiają na Ukrainę z zasobów partnerów bądź bieżącej produkcji. Standardowo każda z nich jest uzbrojona w cztery pociski AIM-120 AMRAAM oraz dwa AIM-9 Sidewinder. Pierwsze z nich są przede wszystkim używane do zwalczania poddźwiękowych celów aerodynamicznych, a AIM-9 przeciwko bezzałogowym aparatom latającym. Dotychczas Amerykanie oraz partnerzy z NATO potwierdzili transfer starszych odmian AIM-9.

W 2021 roku RTX świętował dostawę 10000. egzemplarza seryjnego. Broń ma za sobą debiut bojowy (18 czerwca 2017 roku), a także użycie w czasie operacji zwalczania balonów, które naruszały przestrzeń powietrzną państw Ameryki Północnej. Wykorzystanie na Ukrainie, obecnie jako uzbrojenie zestawów NASAMS, a wkrótce najprawdopodobniej także przez F-16AM/BM Fighting Falcon, otwiera drogę do kolejnych sukcesów bojowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc