Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 1999 – Polska członkiem NATO

Fot. Targi Kielce

- […] by czynnie uczestniczyć w budowaniu własnego i globalnego systemu bezpieczeństwa, nasze Siły Zbrojne muszą dostosować swoje wyposażenie oraz uzbrojenie do norm i wymagań obowiązujących w NATO. Realizacji tych celów dobrze służy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego - Jerzy Buzek, premier Rządu RP. Po 25 latach od akcesji naszego kraju do sojuszu, obserwując rozwój MSPO można stwierdzić, że ówczesny szef rządu miał rację.

Fot. Targi Kielce

Podczas uroczystego otwarcia MSPO 1999 padły też inne ważne słowa: – Mój odpowiednik w jednym z państw świata powiedział kiedyś: Polska? A wiem, Kielce! – opowiadał sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Romuald Szeremietiew podczas VII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Ćwierć tysiąca firm z 22 krajów świata stanęło do rywalizacji w wyścigu o zwycięstwo w przetargach dla polskiej armii. Sejm rozpoczął debatę nad projektami ustaw do planu restrukturyzacji. Polska została pełnoprawnym członkiem NATO. Wydarzenie to upamiętniła zorganizowana po raz pierwszy przy MSPO Wystawa Sił Zbrojnych RP, przedstawiająca potencjał naszej armii. W Centrum Biznesu dawnego Exbudu dyskutowano o tym, jak wziąć udział w przetargach dla NATO za pośrednictwem NAMSA (the NATO Maintenance and Supply Agency).

Fot. Targi Kielce

25 lat od tamtych wydarzeń Salon nadal pozostaje ważnym elementem dla polskiej obronności.  Niedawno w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Programowej MSPO pod przewodnictwem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Pawła Bejdy. Sekretarz zapewnił delegację Targów Kielce o wsparciu Ministerstwa w sprawach organizacyjnych, m.in. zapraszaniu delegacji zagranicznych na szczeblu ministerialnym. Swoje zaangażowanie w przygotowanie merytorycznych spotkań podczas tegorocznego Salonu zadeklarowali również przedstawiciele instytucji wspierających MSPO. Tematem rozmów była także Wystawa Narodowa – potwierdzenie, jaki kraj będzie w tym roku krajem wiodącym ma nastąpić do końca marca. Omówiona została także świętująca w tym roku 25-lecie Wystawa Sił Zbrojnych koordynowana Przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. W ramach obchodów jubileuszu sobota 7 września będzie dniem otwartym dla publiczności.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym wystawy jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

W ubiegłorocznym Salonie wzięło udział 711 wystawców z 35 krajów. Tegoroczna wystawa zapowiada się nie mniej imponująco. Drugi rok z rzędu na potrzeby MSPO postawiona zostanie tymczasowa hala namiotowa, ponieważ zainteresowane firmy nie mieszczą się w dostępnych obiektach Targów Kielce. Kielecki ośrodek ma w planach budowę kolejnej hali.

Źródło: informacja prasowa Targów Kielce

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc