Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MOSG zamówił nowe poduszkowce patrolowo-interwencyjne

Fot. Straż Graniczna

16 października Straż Graniczna poinformowała o podpisaniu umowy z Griffon Hoverwork Ltd. w sprawie zakupu i dostawy dwóch poduszkowców patrolowo-interwencyjnych. Będą to kolejne nowe jednostki przeznaczone dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Powyższa umowa ma wartość 28,2 mln PLN i ma zostać zrealizowana do końca października 2024 roku. Poza dostawą nowych jednostek, wykonawca zrealizuje także szkolenie dla członków załogi – oba poduszkowce trafią do bazy Kaszubskiego Dywizjonu SG mieszczącej się w Starej Pasłęce i będą operować na obszarze Mierzei Wiślanej, gdzie zastąpią dwa obecnie eksploatowane poduszkowce Griffon 2000TD (SG-411 i SG-412).

Zawarcie umowy to wynik postępowania przetargowego, które zostało ogłoszone przez Straż Graniczną w czerwcu bieżącego roku. Była to kolejna próba wyboru dostawcy tych potrzebnych jednostek, poprzednią unieważniono w maju – wówczas także zgłosił się jeden wykonawca (Griffon Hoverwork Ltd., która zaproponowała kwotę 28,2 mln PLN, co przewyższało zaplanowany na zakup budżet).

Zgodnie z opisem zamówienia poduszkowce mają charakteryzować się minimum poniższymi parametrami technicznymi: długość całkowita do 14 metrów, szerokość całkowita maksymalnie 7 metrów, załoga 4 osoby, liczba pasażerów 8 osób, ładowność nie mniej niż 2000 kg, wysokość pokonywanej przeszkody nie mniej niż 70 cm, autonomiczność nie mniej niż 10 godzin, prędkość maksymalna nie mniej niż 30 węzłów. Konstrukcja kadłuba, system poduszki powietrznej i napęd nie mogły być rozwiązaniami prototypowymi.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc