Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy pełnomorski patrolowiec MOSG dotarł do Polski

Patrolowiec SG-301 wpływający po raz pierwszy do polskiego portu. Fot. Andrzej Nitka

5 września do bazy Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Gdańsku Westerplatte zawinął pełnomorski patrolowiec SG-301. Będzie to pierwsza tak duża jednostka, która zasili Morski Oddział Straży Granicznej (MOSG).

Budowa pełnomorskiego patrolowca dla MOSG, o którą zabiegano od wielu lat, stała się możliwa dopiero dzięki uzyskaniu w 2019 r. przez Komendę Główną Straży Granicznej europejskiego dofinansowania w wysokości ponad 100 mln PLN. Wyniku rozstrzygnięcia drugiego przetargu za jego powstanie odpowiada francuska stocznia Socarenam. Opiewający na kwotę 111 mln PLN kontrakt na budowę jednostki został podpisany 2 października 2020 r.

Mimo, że głównym wykonawcą była firma francuska, to od początku zakładano, że w Polsce i przy udziale polskich podwykonawców zostanie zbudowany częściowy wyposażony kadłub z nadbudową. W tym celu 10 czerwca 2021 r. w gdyńskiej stoczni Crist rozpoczęło się cięcie i gięcie blach tego patrolowca. Były one następnie transportowane do Gdańska, gdzie 25 czerwca 2021 r. na nabrzeżu spółki Marine Stal w Górkach Zachodnich położono stępkę pod budowę jego kadłuba. Po zakończeniu prac montażowych kadłuba jednostki na pokładzie pontonu został przeholowany do gdańskiej stoczni Marine Projects Ltd. Tam też został przesunięty na pokład doku pływającego i 29 czerwca 2022 r. zwodowany.

13 lipca 2022 r. częściowo wyposażony kadłub patrolowca na holu holownika opuścił stocznię Marine Projects w Gdańsku i wyruszył w drogę do Francji. Ze względu na silne wiatry zespół holowniczy osiągnął port w Calais dopiero 27 lipca. Tam też w jednym z zakładów przedsiębiorstwa stoczniowego Socarenam realizowane były dalsze prace wyposażeniowe. Trwały one jednak dłużej niż zakładano, w związku z czym konieczne było podpisanie dwóch aneksów wydłużający realizację umowy najpierw do 10 czerwca a następnie do 15 września 2023 r.

Zamontowana na burcie tablica świadczy, że nowa jednostka MOSG będzie nazywała się Generał Józef Haller. Fot. Andrzej Nitka

W końcu wszelkie prace wyposażeniowe i prób na uwięzi zakończyły co umożliwiło, aby patrolowiec odbył swój dziewiczy rejs próbny w czasie, którego został przebazowany z Calais do Boulogne-sur-mer, co nastąpiło 25 sierpnia br. W oparciu o ten ostatni port w dniach 28-30 sierpnia 2023 r, zrealizowane zostały prób morskie. Natomiast 2 września br. rozpoczął się rejs dostawczy który zakończył się trzy dni później w Gdańsku. Jednostka ta będzie nosiła imię Generała Józefa Hallera, na co wskazuje tablica zamontowana na burcie patrolowca widoczna podczas jego pierwszego zawinięcia do polskiego portu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc