Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy patrolowiec MOSG przypłynie z Francji

4 maja Morski Oddział Straży Granicznej poinformował o rozstrzygnięciu postępowania przetargowego w sprawie wyboru stoczni, która zbuduje dla powyższej formacji nową pełnomorską jednostkę patrolową. Ostatecznie, co nie jest zaskoczeniem, werdykt komisji przetargowej wskazał ofertę francuską.


Zgodnie z werdyktem, zwycięstwo przyznano francuskiej stoczni Socarenam z Boulogne sur Mer, która w pokonanym polu zostawiła PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.. W każdym z trzech kryteriów oferta francuska była lepsza (uzyskała łącznie 100% punktów możliwych do zdobycia). Werdykt oznacza, że podpisanie umowy może nastąpić jeszcze w maju. Jednostka ma mieć kadłub o długości do 66 metrów, zapasy pozwalać na osiągnięcie autonomiczności minimum dwunastu dni, a wyporność oscylować w granicach 1000 ton. Według planów patrolowiec ma operować na Morzu Bałtyckim, a także innych obszarach morskich oblewających Europę. Dzięki jego zakupowi rozpocznie się proces zastępowania pary jednostek patrolowych typu SKS-40.

Postępowanie przetargowe na zakup jednego pełnomorskiego patrolowca zostało ogłoszone 13 grudnia 2019 roku. Otwarcie ofert nastąpiło 11 lutego - wówczas okazało się, że budżet zaplanowany na zakup opiewa na kwotę 111,3 mln złotych brutto. Oferta francuska opiewała na kwotę 111 mln złotych brutto, a konkurencyjna polska 139 mln złotych brutto. Dodatkowo strona francuska zaoferowała dłuższą gwarancję (36 miesięcy), a także wyższą wartość kary umownej w przypadku opóźnień w realizacji zlecenia.

Stocznia Socarenam ma w swojej ofercie liczne projekty jednostek patrolowych, które są eksploatowane przez służby porządku publicznego oraz siły zbrojne kilkunastu państw świata.

(Łukasz Pacholski) Foto: Socarenam
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Nowy patrolowiec MOSG przypłynie z Francji”

  1. Po co służbie granicznej tak duży okręt na jezioro które nazywa się Bałtyk wystarczy motorowka

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc