Trzy dni z rzędu, od 17 marca, na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach lądował ciężki samolot transportowy An-124-100M Rusłan, należący do przedsiębiorstwa Antonow Airlines. Zabrał on do rumuńskiej Konstancy sprzęt Morskiej Jednostki Rakietowej 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.
Polacy w dniach 19-29 marca biorą udział w wielonarodowym ćwiczeniu NATO pod kryptonimem „Sea Shield 21”, prowadzonym przez rumuńskie siły morskie (Forțele Navale Române). Uczestniczy w nich ponad 2400 żołnierzy z ośmiu państw (Bułgarii, Grecji, Holandii, Polski, Rumunii, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Turcji), 18 okrętów wojennych (w tym stały zespół przeciwminowy NATO SNMCMG2) i 10 samolotów. To największe i najbardziej złożone wielonarodowe ćwiczenie zorganizowanym przez rumuńskie siły morskie w tym roku.
Głównym celem „Sea Shield 21” jest weryfikacja i wzmocnienie poziomu interoperacyjności i współpracy między Forțele Navale Române a innymi rodzajami sił armii rumuńskiej, różnymi strukturami podległymi Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i siłom morskim NATO. Obejmuje ono wszystkie etapy morskiej operacji wojskowej NATO w odpowiedzi na kryzys geopolityczny w regionie. Pierwsza edycja ćwiczenia odbyła się w 2015 r.
W strefie nadbrzeżnej będą operowały trzy mobilne wyrzutnie rakietowe systemu 4K51 Rubież z pociskami P-21 i P-22 należące do 508. Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego (Divizionul 508 Rachete de Coastă) oraz bateria Morskiej Jednostki Rakietowej. Nasi żołnierze zabrali na poligon rakietowy Capu Midia nad Morzem Czarnym m.in.: dwie mobilne wyrzutnie MLV (Mobile Launcher Vehicle) z pociskami Kongsberg NSM, dwa wozy kierowania uzbrojeniem CCV (Cobat Command Vehicle), wóz dowodzenia baterii BCV (Battery Command Vehicle), wóz łączności MCC (Mobile Command Center) i wóz sztabowy.
To pierwszy udział Polaków w ćwiczeniu „Sea Shield”. Jest to też czwarty wyjazd zagraniczny MJR. Już dwukrotnie nasi żołnierze strzelali pociskami w Norwegii. Było to w maju 2016 r. i we wrześniu 2019 r. Byli też w Estonii w maju 2019 r.
Morska Jednostka Rakietowa (JW 4498) została sformowana na bazie Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego (NDR) 3. Flotylli Okrętów z dniem 31 grudnia 2014 r. i na co dzień stacjonuje na terenie 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Rumunia kupuje też nadbrzeżne NSM ale od USA.
Ech kiedy wreszcie pozyskamy własne systemy rozpoznania i wskazywania celów dalekiego zasięgu dla naszych NDR-ów aby wykorzystać pełen zasięg pocisków NSM???
Odpowiedź do AmxPL. Nigdy nie będziemy mieli środków do wykorzystania wszystkich możliwości posiadanego uzbrojenia. Już tzw. nasi politycy o to zadbają.