Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON wyjaśnia kwestie licencji na produkcję armat Bushmaster II

Ministerstwo Obrony Narodowej wyjaśniło wątpliwości posłów dotyczących kwestii związanych z umową licencyjną i produkcją armat Bushmaster II, które mają stanowić uzbrojenie systemu ZSSW-30, przeznaczony m.in. do Borsuków (na zdjęciu). Fot. PGZ S.A.

15 stycznia na stronach Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację w sprawie nieścisłości związanych z zakupem licencji na produkcję armat Orbital ATK Bushmaster II, która miała zostać podjęta w Hucie Stalowa Wola S.A.


Powyższa interpelacja została złożona 23 listopada ub.r. przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej (Pawła Poncyljusza, Joannę Kluzik-Rostkowską, Bartłomieja Sienkiewicza, Tomasza Siemoniaka, Martę Wcisło). Jak wskazano w interpelacji, nieścisłości wynikały z faktu, że konsorcjum z Hutą Stalowa Wola S.A. na czele podpisało w 2014 r. umowę na opracowanie bezzałogowej wieży ZSSW-30, której głównym uzbrojeniem miała być właśnie 30 mm armata Bushmaster II. Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW-30, zaprojektowany przez krajowe firmy sektora obronnego, ma stanowić uzbrojenie kołowych transporterów Rosomak i nowych bojowych pływających wozów piechoty Borsuk. Według posłów już wówczas doszło do podpisania umowy licencyjnej z firmą Alliant Techsystems Operations LCC - miała ona objąć partię dostarczoną bezpośredni od producenta, a także armaty mające powstać na licencji. W marcu 2018 r., w ramach programu offsetowego dotyczącego zakupu zestawów obrony przeciwlotniczej Patriot, znalazło się zobowiązanie dotyczące transferu technologii produkcji armat Bushmaster II.

Między innymi z tego powodu posłowie wystosowali do MON sześć pytań:

  1. Jaka była przyczyna wpisywania do listy programów offsetowych umowy, którą kilka lat wcześniej uzgodniła HSWA. i Orbital ATK?
  2. Na podstawie której umowy – tej zawartej bezpośrednio przez HSWA. czy tej uwzględnionej na liście programów offsetowych – będzie produkowana armata 30 mm na potrzeby ZSSW-30?
  3. Kto osobiście był pomysłodawcą uwzględniania umowy licencyjnej produkcji armaty 30 mm z Orbital ATK w programach offsetowych?
  4. Czy prawdą jest, że obecnie amerykański dostawca systemu antyrakietowego w ramach programu Wisła wypowiedział program offsetowy dotyczący m.in. licencji na produkcję armaty 30mm ATK Bushmaster II w Polsce?
  5. W jaki sposób MON ma zamiar zabezpieczyć dostawy armat potrzebnych do ZSSW30 w sytuacji kłopotów z realizacją przez HSWA. którejkolwiek z umów?
  6. Czy w związku z zamieszaniem i nakładaniem się na siebie dwóch umów nie ma ryzyka, że właściciel technologii produkcji armat nie podniesie ceny co pogorszy warunki współpracy?



W odpowiedzi wiceminister Wojciech Skurkiewicz poinformował, że przedmiotem umowy z 2014 r. pomiędzy firmami HSW S.A. a Alliant Techsystems Operations LCC (ATO LLC) były: dostawy 30 mm armat i związanego z nimi sprzętu, a także wsparcie techniczne, mające na celu wykonanie integracji armat z opracowywanym przez HSW S.A. prototypem Zdalnie Sterowanego Systemu Wieżowego (ZSSW); opcjonalny zakup ww. armat, w celu ich wykorzystania w przyszłej produkcji seryjnej ZSSW. W końcowej wersji ww. umowy biznesowej przedmiotowe firmy nie ujęły opcji uruchomienia w HSW S.A. produkcji armat kalibru 30 mm oraz ich integracji, czy też serwisowania. W związku z powyższym, ustanowienie zdolności do serwisowania i produkcji elementów armat Bushmaster kalibru 30 mm zostało zawarte w, podpisanej w marcu 2018 r., umowie offsetowej pomiędzy Skarbem Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej, a firmą Raytheon Company. Zakres przedmiotowy zobowiązań offsetowych został opracowany w porozumieniu ze spółkami Grupy Kapitałowej PGZ, a także pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Offsetowy.


System ZSSW-30 przeszedł próby poligonowe w ostatnim kwartale ub.r. Zgodnie z deklaracjami Inspektoratu Uzbrojenia MON, w tym roku istnieje szansa na podpisanie umowy na jego seryjną produkcję.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “MON wyjaśnia kwestie licencji na produkcję armat Bushmaster II”

  1. Każdy kto chociaż trochę interesuję się kwestiami obroności zna odpowiedz na to.pytanie, trzeba było mnie zapytać, jak sami nic nie wiecie, żenujące...

  2. Adam wieża nie jest gotowa do produkcji seryjnej,wciąż trwają testy.
    Z armatą sprawa jest skomplikowana chcieliśmy dostać ją tak trochę gratis w ramach offsetu na Wisłe, a nie ma umowy, powina być powtórka z Caracali, nie ma umowy offsetowej Jankesi wypad, zamiast tego I etap Wisły.leci, nie ma.offsetu i nie ma armaty, ogromna plama na całkiem niezłej działalności obecnego MON w innych dziedzinach.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc