Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Minister Mariusz Błaszczak o programie Narew

W ramach działań promocyjnych związanych z programem Narew, MBDA zaprezentowała jakiś czas temu możliwość wykorzystania podwozia Jelcz jako nośnika systemu CAMM. Fot. MBDA

29 kwietnia, w czasie wizyty w 3. Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej, minister Mariusz Błaszczak poinformował o postępach programu zakupu systemu obrony przeciwlotniczej Narew, który ma stanowić uzupełnienie dla zestawów Patriot.

Minister ogłosił, że zaakceptował wnioski pozwalające pozyskać system Narew. Najprawdopodobniej mowa o zatwierdzeniu rekomendacji Inspektoratu Uzbrojenia, które zostały przesłane do Ministerstwa Obrony Narodowej w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Oznacza to, że formalnie zakończyła się faza analityczno-koncepcyjna i uruchomiono proces wyboru wykonawcy systemu.

System obrony przeciwlotniczej Narew ma stanowić uzupełnienie dla systemu Wisła (w ramach którego kupowane są zestawy Patriot) - ma być zdolny do zwalczania celów latających znajdujących się w odległości około 25 km od stanowiska ogniowego. Według planów modernizacji sprzętowej Wojska Polskiego potrzeby określono na ponad 20 baterii, co powoduje, że będzie to jeden z kluczowych projektów zakupowych w najbliższych latach. Powoduje także, że jest bacznie obserwowany przez liczne podmioty mogące zaoferować swoje rozwiązania w kraju.

Zgodnie z wieloletnimi deklaracjami politycznymi płynącymi z resortu obrony głównym realizatorem programu Narew ma być Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., która do tego celu powołała konsorcjum składające się z jedenastu podmiotów. Co podkreśla powyższa firma, jest ona w pełni gotowa do budowy systemu w oparciu o dwa kluczowe filary: opracowanym w Polsce systemie dowodzenia C2, co pozwoli na stworzenie szerokich możliwości eksportowych finalnego produktu – rakietowego systemu przeciwlotniczego, zdolnego do współpracy z różnymi typami nowoczesnych rakiet oraz integracji efektora – rakiety krótkiego zasięgu, pozyskanego we współpracy z jednym z renomowanych producentów zagranicznych i docelowo całkowicie spolonizowanego.

PGZ wypracowała stosowne partnerstwa i porozumienia z potencjalnymi dostawcami systemów rakietowych dla Narew. Porozumienia te dotyczą możliwości pozyskania technologii rakietowej i gwarantują dalszą modyfikację i rozwój wskazanych konstrukcji, co wpisuje się w kluczowy dla programu aspekt suwerenności w zakresie cyklu życia produktu i systemów tej klasy w SZ RP.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Minister Mariusz Błaszczak o programie Narew”

  1. System Narew to jeden z najważniejszych filarów naszej obronności i wielka szansa dla gospodarki. Powinien być pozyskany niezwłocznie bo sprawa ciągnie się niemiłosiernie od lat a końca czyli podpisania umów nie widać. Porządny i obiektywny przetarg z wnikliwym porównaniem ofert i być może także testy poligonowe dadzą wyniki co do ostatecznej decyzji. Trzeba działać póki mamy na to czas

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc