Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MD Helicopters z umową na kolejne śmigłowce Cayuse Warrior

Fot. MD Helicopters

17 sierpnia amerykańska firma MD Helicopters poinformowała o podpisaniu kontraktu z nieujawnionym klientem w sprawie produkcji i dostawy sześciu śmigłowców bojowych Cayuse Warrior.

Powyższa umowa została podpisana 9 sierpnia. Poza produkcją sześciu maszyn obejmuje także modernizację sześciu posiadanych przez użytkownika śmigłowców MD530F (dostarczonych w 2021). Prace mają być prowadzone w zakładach MD Helicopters, które mieszczą się w miejscowości Mesa w stanie Arizona. Dostawy będą realizowane od 2024 roku. Szczegóły, dotyczące finansowania oraz odbiorcy nie są znane. Biorąc pod uwagę fakt, że mowa o operatorze bliskowschodnim, być może kupującym jest Liban – lotnictwo wojskowe tego kraju eksploatuje bowiem sześć MD530F, które zostały zakupione poprzez amerykańskie fundusze pomocy wojskowej. Na to państwo wskazuje także informacja, że wiropłaty będą wykorzystywane do walki z miejscowym przeciwnikiem asymetrycznym.

Śmigłowce MD Helicopters Cayuse Warrior stanowią ewolucyjne rozwinięcie projektu McDonnell Douglas Helicopter Systems MD 500 Defender. Nowa generacja otrzymała nowoczesne systemy awioniki pokładowej oraz łączności, które pozwalają na wykorzystanie szerokiego wachlarza uzbrojenia podwieszanego. Poza zasobnikami strzeleckimi mowa m.in. o wyrzutniach kierowanych pocisków APKWS. Poza firmą MD Helicopters prawa do produkcji wiropłatów bazujących na pierwotnym projekcie ma także koncern Boeing.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc