Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Malezja zainteresowana zakupem kuwejckich Hornetów

Malezja jest zainteresowana zakupem przynajmniej części kuwejckich F/A-18C/D Hornet, które mogłyby być eksploatowane do połowy lat 30. XXI wieku. Fot. Ahmed Hader

12 września dowódca Sił Powietrznych Malezji poinformował, w wywiadzie prasowym, że władze w Kuala Lumpur są zainteresowane odkupieniem od Kuwejtu części z eksploatowanych w tym emiracie wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F/A-18C/D Hornet.

Powyższa decyzja ma związek z planowanym utrzymaniem w linii maszyn tego typu (Malezja eksploatuje osiem F/A-18D Hornet) do drugiej połowy lat 30. XXI wieku, a także stopniowym wycofywaniem tej wersji samolotów przez Kuwejt (ma to związek z planowanymi dostawami F/A-18E/F Super Hornet oraz Eurofighterów). Zgodnie z informacjami z wywiadu wiadomo, że strona malezyjska przesłała do Kuwejtu list intencyjny dotyczący chęci zakupu maszyn, a obecnie oczekiwana jest odpowiedź ze strony użytkownika. Co ważne, zainteresowanie kuwejckimi Hornetami wyraża jeszcze jedno państwo (do września faworytem do zakupu wydawała się być Tunezja). Ma to związek z faktem, że są to zadbane egzemplarze - władze Kuwejtu zamówiły 40 egzemplarzy w 1988 roku. Ich dostawy zrealizowano w latach 1991-1993, a w ciągu dotychczasowej historii eksploatacji były wykorzystywane przede wszystkim do zabezpieczenia własnej przestrzeni powietrznej oraz misji na Bliskim Wschodzie (od 2015 roku, jako wsparcie dla koalicji państw arabskich, uczestniczą w lotach bojowych nad Jemenem).

Malezja, ze względów budżetowych, ogranicza obecnie plany zakupów fabrycznie nowych wielozadaniowych samolotów bojowych. Główny wysiłek finansowy ma zostać skierowany na kontynuację procesu eksploatacji i modernizacji F/A-18D Hornet oraz Su-30MKM, które są uznawane za najbardziej perspektywiczne konstrukcje w parku sprzętowym. Dodatkowo władze analizują możliwości atrakcyjnego zakupu maszyn używanych - tu przede wszystkim mowa o Kuwejcie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc