Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Malezyjczycy niezadowoleni z gotowości Su-30MKM

9 września prasa malezyjska poinformowała, że minister obrony tego kraju ogłosił uruchomienie procesu, którego celem jest wycofanie i zastąpienie floty wielozadaniowych samolotów bojowych Su-30MKM eksploatowanych w tym kraju.

Powodem tego kroku jest niska gotowość operacyjna osiemnastu samolotów, których średnia wieku nie przekracza dwunastu lat. W 2018 roku średnia oscylowała w granicach 22%, co przekładało się na problemy związane z utrzymaniem parasola ochronnego kraju – powodem tego, cały czas, jest niezadowalająca współpraca z firmami rosyjskimi, które powinny dostarczać usługi wsparcia eksploatacji.

Obecnie Malezja prowadzi, spowolniony, proces zakupu nowych wielozadaniowych samolotów bojowych, które mają m.in. pozwolić na wycofanie z eksploatacji MiG-29. Potencjalny kontrakt, obejmujący około 40 samolotów, mógłby jednak pozwolić na przezbrojenie obu eskadr wyposażonych w maszyny pochodzenia rosyjskiego. Co ciekawe, problemy budżetowe Kuala Lumpur powodują jednak, że dotychczas rząd nie potrafił rozstrzygnąć postępowania – wstępne oferty zostały złożone przez producentów zachodnich, wśród których największe szanse daje się Boeingowi z F/A-18E/F Super Hornet.

(ŁP) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc