Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Luftwaffe testuje pociski Meteor

Po wprowadzeniu do linii pocisków Meteor, Eurofightery należące do Luftwaffe będą mogły używać trzy typy pocisków powietrze-powietrze. Fot. Luftwaffe

2 sierpnia niemieckie lotnictwo wojskowe poinformowało, że wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter należące do 74. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego rozpoczęły wykonywanie lotów testowych z kierowanymi pociskami MBDA Meteor.

Testy w powietrzu, obecnie bez odpaleń, mają związek z chęcią weryfikacji przez Luftwaffe specyfikacji pocisków oraz zachowania samolotów Eurofighter wykonujących loty z podwieszonymi Meteorami. Szczególnie, że w procesie integracji maszyn z nową bronią należało wprowadzić drobne zmiany strukturalne w konstrukcji samolotów - obecnie podwieszenia przeznaczone dla pocisków średniego zasięgu są dostosowane do przenoszenia zarówno MBDA Meteor oraz dotychczas używanych Raytheon AIM-120 AMRAAM. Zgodnie z komunikatem Luftwaffe, pierwsza seria lotów zakończyła się pełnym sukcesem – kolejne dane będą spływać do zespołu oceniającego w najbliższych tygodniach, co otworzy drogę do zatwierdzenia użycia pocisków Meteor przez Eurofightery.


Obecnie niemieckie samoloty tego typu, do zadań powietrze-powietrze, są uzbrajane w dwa typy pocisków. Raytheon AIM-120 AMRAAM do walki na średnich dystansach oraz Diehl IRIS-T do walki na bliskim zasięgu. Pociski MBDA Meteor zostały już zintegrowane z samolotami Eurofighter w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz we Włoszech. Dodatkowo broń została zakupiona na potrzeby francuskich i indyjskich Dassault Rafale oraz szwedzkich Saab JAS-39 Gripen. W niedalekiej przyszłości mają zostać zintegrowane z samolotami Lockheed Martin F-35 Lightning II, a także dostarczone kolejnym klientom: Brazylii, Katarowi, Grecji, Arabii Saudyjskiej, Republice Korei oraz Tajlandii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Luftwaffe testuje pociski Meteor”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc