Według informacji opublikowanej przez dowództwo Armée de l’air et de l’espace 4 marca wielozadaniowy samolot bojowy Dassault Rafale w najnowszym standardzie F3R odbył pierwszy lot z pociskami kierowanymi „powietrze-powietrze” Meteor w wersji bojowej „bdg” (bon de guerre).
Rafale w najnowszym wariancie jest w służbie operacyjnej od września 2020 r. Wtedy pierwsze egzemplarze F3R przebazowano na Bliski Wschód i wzięły one udział w działaniach bojowych w ramach operacji „Chammal”. Samoloty biorące w udział w misji OPEX na obszarze Lewantu zostały wyposażone w zasobniki celownicze Thales TALIOS wprowadzone na Rafale wraz z tym właśnie standardem. Dzięki temu zwiększono możliwości wykrywania i identyfikacji celów naziemnych oraz precyzję naprowadzania bomb kierowanych laserowo, w tym GBU-16 Paveway II i Safran AASM Block 3. Samoloty mają również zmodernizowane wyposażenie elektroniczne, w tym: system zapobiegający kolizji z ziemią AGCAS (Automatic Ground Collision Avoidance System), system transmisji danych standardu Link 16, system samoobrony Thales/MBDA SPECTRA, a przede wszystkim stację radiolokacyjną Thales RBE2 z aktywną anteną AESA, zintegrowaną z interrogatorem systemu IFF standardu Mark XIIA.
Najważniejszą nowością wprowadzoną w tym wariancie z punktu widzenia możliwości bojowych jest integracja pocisków rakietowych „powietrze-powietrze” dalekiego zasięgu MBDA Meteor o zasięgu ponad 100 km. Stąd też lot samolotu uzbrojonego w bojowe pociski tego typu jest określany przez Siły Zbrojne Republiki Francuskiej jako „przełomowy”. Do tego momentu, oprócz lotów w ramach badań kwalifikacyjnych przeprowadzonych w 2020 r., samoloty nie latały z Meteorami w wersji „bdg”. Według Armée de l’air et de l’espace, pierwszy lot Rafale F3R w tej konfiguracji uzbrojenia pozwolił również na zatwierdzenie procedur związanych z transportem pocisku ze składów amunicji do strefy uzbrajania maszyn, pracą techników uzbrojenia i przygotowaniem personelu latającego.
Gotowość bojowa Rafale uzbrojonych w pociski „powietrze-powietrze” krótkiego zasięgu MBDA MICA i dalekiego zasięgu MBDA Meteor zapewnia Siłom Zbrojnym Republiki Francuskiej wzmocnienie obrony kraju, efektywniejsze wsparcie działań ekspedycyjnych (OPEX) i misji lotnictwa strategicznego Forces aériennes stratégiques (FAS).
Marek Łaz
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu