Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lockheed Martin z zamówieniem na nowe UH-60M Black Hawk

Fot. US Army

10 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z należącą do korporacji Lockheed Martin firmą Sikorsky Aircraft w sprawie zamówienia kolejnej partii wielozadaniowych śmigłowców transportowych UH-60M Black Hawk.

Marcowa umowa ma wartość 164,3 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca czerwca 2027 roku. Zamawiający oraz dostawca nie informują o liczbie zakontraktowanych wiropłatów, jednak powyższa kwota może sugerować, że mowa o około dziesięciu egzemplarzach seryjnych – w momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, a formalnym zamawiającym jest armia Stanów Zjednoczonych. Brak szczegółów może jednak sugerować, że śmigłowce trafią (poprzez procedurę FMS) do nieokreślonego klienta eksportowego.

W bieżącym roku jest to kolejny kontrakt produkcyjny na UH-60M Black Hawk. W styczniu 40 sztuk zostało zakontraktowanych przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych dla Australii (dostawa także do końca czerwca 2027 roku). Ta umowa miała wartość 656,7 mln USD.

Dotychczas podmioty należące do korporacji Lockheed Martin dostarczyły ponad 5000 śmigłowców rodziny S-70. W tej liczbie znajduje się także maszyny S-70i Black Hawk, których montaż ostateczny prowadzony jest w należących do amerykańskiego giganta Polskich Zakładach Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu. Wkrótce do grona użytkowników dołączy także Malezja – cztery wiropłaty (w nieznanej konfiguracji) mają zostać wyleasingowane w celu załatania luki sprzętowej po wycofanych z eksploatacji S-61 Nuri. Obecnie brak szczegółów dotyczących pochodzenia wymienionych wiropłatów.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc