Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Jordania kupuje kolejny śmigłowiec UH-60M Black Hawk

Jordania, poprzez procedurę FMS, zamówiła kolejny śmigłowiec UH-60M Black Hawk, który ma zostać przystosowany do przewozu rodziny królewskiej. Fot. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Jordanii.

15 lipca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z należącą do korporacji Lockheed Martin firmą Sikorsky Aircraft Corp. w sprawie produkcji i dostawy do Jordanii wielozadaniowego śmigłowca UH-60M Black Hawk. Maszyna, najprawdopodobniej, zostanie skonfigurowana do przewozu VIP.

Lipcowa umowa ma wartość 27 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca czerwca 2022 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie – w całości pochodzące z Jordanii (poprzez procedurę FMS). Zgodnie z komunikatem zamawiającego, śmigłowiec ma zostać dostarczony w konfiguracji bazowej. Podejrzenie, że wiropłat będzie wykorzystywany do transportu VIP wynika z faktu, że w lipcu ubiegłego roku Departament Stanu wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Jordanii jednego UH-60M Black Hawk wraz z wyposażeniem dodatkowym obejmującym konfigurację VIP pozwalającą na transport członków jordańskiej rodziny królewskiej. Wówczas maksymalną wartość transakcji oszacowano na kwotę 23 mln USD. Zabudowa docelowego wyposażenia VIP ma zostać zrealizowane poprzez procedurę komercyjną.

Siły zbrojne Jordanii eksploatują około 20 wielozadaniowych śmigłowców Sikorsky UH-60 Black Hawk. Od 2015 roku Amerykanie sukcesywnie dostarczają maszyny w najnowszej wersji UH-60M, które skierowano do wsparcia sił specjalnych (walczących m.in. z islamskimi fundamentalistami). Dodatkowo dostawy fabrycznie nowych wiropłatów umożliwiło wycofanie starszych UH-60L Black Hawk – trzy z nich sprzedano do Austrii.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc