Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Australia kupuje nowe UH-60M Black Hawk

Australia kupi 40 nowych UH-60M Black Hawk. Pierwsze z nich zostaną dostarczone jeszcze w bieżącym roku. Fot. RAAF

18 stycznia Departament Obrony Australii poinformował, że rząd tego kraju podjął decyzję o zakupie w Stanach Zjednoczonych 40 wielozadaniowych śmigłowców Lockheed Martin UH-60M Black Hawk.

Zgodnie z komunikatem, dostawy pierwszych z nich rozpoczną się w bieżącym roku. Może to oznaczać, że doszło do porozumienia pomiędzy władzami Australii i Stanów Zjednoczonych odnośnie przekazania slotów produkcyjnych w celu pilnego dostarczenia choćby części z zamówionych śmigłowców. Przemysł australijski będzie zaangażowany w realizację usług wsparcia logistycznego, a także wpięty w globalny łańcuch dostaw programu S-70 Black Hawk.

Amerykański Departament Stanu zatwierdził możliwość sprzedaży 40 egzemplarzy UH-60M Black Hawk w sierpniu 2022 roku. Według wyceny, maksymalna wartość umowy może wynosić 1,95 mld USD – szczegóły pozostają na razie niejawne. Zakup śmigłowców UH-60M Black Hawk jest związany z decyzją władz Australii o wycofaniu z eksploatacji wielozadaniowych NHIndustries MRH-90 Taipan. Ma to związek z niskim wskaźnikiem gotowości operacyjnej oraz częstymi awariami nękającymi flotę 47 wiropłatów. Decyzja zapadła w grudniu ubiegłego roku.

Poza UH-60M Black Hawk (40 sztuk), Australijczycy eksploatują obecnie 23 pokładowe MH-60R Seahawk (zamówiono już także 13 kolejnych), a także osiemnaście starszych S-70A-9 Black Hawk. Nie można wykluczyć, że w najbliższej przyszłości Australia zwiększy jeszcze zamówienia na śmigłowce tej rodziny, gdyż siły specjalne są zainteresowane zakupem niewielkiej partii HH-60W Jolly Green II.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc