Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Grecy kupią UH-60M Black Hawk?

Fot. US Army

28 listopada media greckie ujawniły, że Sztab Generalny Sił Zbrojnych Grecji zatwierdził wniosek o zakup 38 wielozadaniowych śmigłowców transportowych Lockheed Martin UH-60M Black Hawk. Maszyny mają pełnić ważną rolę w systemie ratownictwa wojskowego.

Jednym z powodów tego projektu jest nawiązanie szerszej współpracy z Egiptem w zakresie współpracy w zabezpieczeniu stref odpowiedzialności SAR we wschodniej części Morza Śródziemnego. Do tego należy podkreślić, że flota śmigłowców tego typu w greckich siłach zbrojnych pilnie potrzebuje wymiany – obecnie trzonem są nieliczne Airbus H215 Super Puma (których poziom gotowości operacyjnej jest niski, ze względu na niewielkie zapasy części zamiennych) oraz wiekowe Bell UH-1 Iroqouis (część z nich przekazana przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych). Analizy ekonomiczne wskazują, że koszt modernizacji i przywrócenia wielu z nich do pełnej sprawności technicznej jest zbyt duży biorąc pod uwagę przewidywany okres eksploatacji.

Z tego też względu Grecy planują zamówienie 38 UH-60M Black Hawk z opcją rozszerzenia o kolejnych 120 egzemplarzy w przyszłości. Jednym z atutów jest szybki czas dostawy, według źródeł mediów greckich pierwsze UH-60M mogłyby pojawić się w Grecji już pod koniec 2024 roku. Dodatkowym atutem może być powiązanie logistyki i szkolenia z lotnictwem morskim, które rozpoczęło zakupy i szkolenie personelu wielozadaniowych MH-60R Seahawk. Poza zadaniami ratownictwa morskiego, UH-60M mogłyby wspierać zadania pokojowe, w tym przeciwpożarowe na obszarze Grecji bądź innych zaprzyjaźnionych państw.

W ostatnich latach państwa europejskie prowadzą wiele programów zakupowych obejmujących wielozadaniowe śmigłowce rodziny S-70 Black Hawk. O ile na przełomie wieków jedynym lądowym użytkownikiem była Austria, tak obecnie wiropłaty tej rodziny są eksploatowane także w Szwecji, Słowacji, Polsce oraz Chorwacji. Dodatkowo zamówienia na nie złożyły Litwa, Łotwa, Rumunia. Albania oczekuje na przejęcie trzech używanych UH-60L ze Stanów Zjednoczonych, a S-70i jest także oferowany Wielkiej Brytanii w programie NMH.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Grecy kupią UH-60M Black Hawk?”

  1. Zauważcie Państwo ilość, przecież to nie do samych tylko zadań ratowniczych ! Dość oczywiste wydaje mi się tu tło walki z pożarami lasów. W Grecji stanowią bardzo duży problem.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc