Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lockheed Martin z kontraktem na produkcję MH-60R Seahawk dla Indii

14 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz korporacja Lockheed Martin podpisali, oczekiwany, kontrakt w sprawie produkcji i dostaw wielozadaniowych śmigłowców pokładowych MH-60R Seahawk dla kolejnego klienta eksportowego – Indii. 

Majowa umowa ma wartość 905 mln dolarów i obejmuje produkcję 24 wiropłatów. Co ciekawe, trzy z nich zostały zamówione dla US Navy, a pozostałe 21 dla Indii. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie – 792 mln dolarów obejmuje zlecenie eksportowe, a pozostałe 113 mln dolarów produkcja na rzecz US Navy. Dostawy mają zostać zrealizowane do września 2024 roku, a pośrednictwo Departamentu Obrony wynika z zastosowania procedury FMS. 

Międzyrządowa umowa na zakup 24 MH-60R Seahawk została podpisana w Indiach w czasie wizyty w tym kraju prezydenta Donalda Trumpa 25 lutego. Zmniejszenie liczby wiropłatów w majowej umowie ma związek z faktem, że Departament Obrony przekazał Indiom trzy już montowane egzemplarze, które są na linii montażowej. Dzięki temu dostawy pierwszych MH-60R Seahawk ulegną przyspieszeniu i ułatwi to szkolenie personelu.

Indie będą czwartym eksportowym użytkownikiem śmigłowców MH-60R Seahawk, które dotychczas zostały zakupione przez Australię, Danię oraz Arabię Saudyjską. Dodatkowo producent wraz z administracją federalną Stanów Zjednoczonych prowadzą aktywne działania marketingowe w wielu punktach świata. Wśród nich można wymienić - Tajwan, Wietnam, Grecję, Meksyk czy Polskę. W przypadku ostatniego z wymienionych państw mowa o programie Kondor, który zakłada zakup dla Brygady Lotnictwa MW od czterech do ośmiu wielozadaniowych śmigłowców pokładowych - do dialogu technicznego w powyższej kwestii zgłosiły się (należące do korporacji Lockheed Martin) Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. z Mielca. 

(Łukasz Pacholski) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc