Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lockheed Martin będzie wspierać saudyjską obronę przeciwlotniczą

Lockheed Martin będzie realizować usługę wsparcia systemu THAAD w Arabii Saudyjskiej. Fot. US Army

31 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu eksportowej umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie realizacji usług wsparcia eksploatacji saudyjskich zestawów obrony antyrakietowej THAAD.

Powyższy kontrakt ma wartość 610,5 mln USD i w całości obejmuje realizację usług poprzez procedurę FMS w Arabii Saudyjskiej. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie. Prace mają zostać zrealizowane do końca sierpnia 2027 roku. W jego ramach specjaliści Lockheed Martin mają realizować usługę szkolenia saudyjskiego personelu, dostawy części zamiennych, aktualizację oprogramowania, obsługę dostarczonego sprzętu oraz inne prace inżynieryjne. Jest to druga transza środków na program wsparcia eksploatacji systemu THAAD w Arabii Saudyjskiej – w marcu 2019 roku zakontraktowano usługi o wartości 946 mln USD.

Arabia Saudyjska jest drugim eksportowym użytkownikiem systemu antyrakietowego THAAD. W październiku 2017 roku podpisano międzyrządową umowę o wartości około 15 mld USD. Obejmuje ona zakup siedmiu zestawów ogniowych, wyposażenia dodatkowego oraz 360 pocisków przechwytujących. System ma pozwolić na uszczelnienie przestrzeni powietrznej Arabii Saudyjskiej, która obecnie jest atakowana z wykorzystaniem pocisków balistycznych oraz bezzałogowych aparatów latających z Jemenu – dostawy zaplanowano na lata 2023-26.

Obecnie produkowany przez korporację Lockheed Martin system THAAD trafił do eksploatacji w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc