Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lekki moździerz samobieżny EMOC na IDEX 2023

Hiszpańska firma EM&E podczas salonu IDEX 2023 zaprezentowała lekki 120 mm moździerz samobieżny EMOC. Fot. Miroslav Gyűrösi.

Podczas salonu przemysłu obronnego IDEX & NAVDEX 2023 w Abu Zabi w  Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który odbywa się w dniach 20‒24 lutego, hiszpańska firma Escribano Mechanical and Engineering zaprezentowała lekki 120 mm moździerz samobieżny EMOC.

EM&E opracowała EMOC z myślą o formacjach aeromobilnych i specjalnych. Można go zamontować na dowolnym podwoziu o ładowności 500 kg (oprócz amunicji) bez dodatkowych wzmocnień. Podczas strzelania moździerz rozkładany jest tak, że jego płyta oporowa spoczywa na podłożu, podwozie nie musi więc mieć na tyle mocnej konstrukcji, aby wytrzymywać obciążenia związane z odrzutem podczas wystrzału ‒ te są przenoszone na grunt. Moździerz rozkładany jest i składany jest hydraulicznie. Czas rozwijania na pozycji ma wynosić poniżej 15 sekund (od podjęcia decyzji o otwarciu ognia do wystrzału), dzięki czemu możliwe są częste zmiany pozycji, co wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo obsługi. Szybkostrzelność sięga 10 strz./min, choć jest to szybkostrzelność chwilowa, trwała to 4 strz./min. Donośność 8800 m, przy wykorzystaniu granatu EM-120. Prowadzenie celnego ognia ułatwia prosty system kierowania ogniem, pozwalający na obliczanie nastaw, wprowadzanie poprawek, strzelanie w trybie MRSI (jednoczesny upadek kilku granatów wystrzelonych z jednego działa jeden po drugim) czy obsługę amunicji precyzyjnej (np. Alkon, także firmy EM&E). Obsługa liczy normalnie dwóch żołnierzy, ale może zostać zredukowana do jednej osoby. Opracowany system może być wykorzystany do skonstruowania taniego moździerza samobieżnego z dowolnym moździerzem o klasycznej konstrukcji i kalibrze od 81 mm do 120 mm. Podczas IDEX 2023 EMOC został zaprezentowany na podwoziu lekkiego kołowego pojazdu terenowego w układzie 6×6.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc