Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Królestwo Niderlandów wzmacnia wschodnią flankę NATO

Fot. Siły Powietrzne Królestwa Niderlandów

12 stycznia Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów poinformowało, że do Rumunii przerzucone zostaną bezzałogowe aparaty latające General Atomics MQ-9A Repaer. Maszyny mają pełnić zadania rozpoznawcze na wschodniej granicy NATO.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, trzy maszyny trafią do bazy lotniczej Campia Turzii w Rumunii z Karaibów. Wraz z nimi w powyższej lokalizacji znajdzie się około 140 niderlandzkiego lotnictwa. Dodatkowo część operacyjna będzie prowadzona z bazy Leeuwarden, gdzie znajdują się stanowiska kierowania i kontroli dla operatorów. Niderlandzki kontyngent ma stacjonować w Rumunii przez okres od sześciu do dwunastu miesięcy. Jest to związane z zakończeniem działań operacyjnych 306. Eskadry z bazy znajdującej się na terenie Curaçao. Sprzęt, drogą lotniczą, trafi teraz do Europy, gdzie będzie wzmacniał sojuszników. Obecność na Karaibach była związana z testami operacyjnymi oraz szkoleniem personelu Sił Powietrznych Królestwa Niderlandów. Jak podkreśla resort obrony, w lotach nad Europą Środkową MQ-9A mają wykonywać wyłącznie misje rozpoznawcze.

Obecnie Królestwo Niderlandów dysponuje czterema MQ-9A Repaer, które dostarczono w 2022 roku. Pozytywne oceny i ich eksploatacji zaowocowało podjęciem decyzji o zwiększeniu floty (w sierpniu ubiegłego roku). Dodatkowo, w maju ubiegłego roku, podjęto decyzję o ich modyfikacji pozwalającej na przenoszenie uzbrojenia – zgodnie z obecnym harmonogramem, wstępna gotowość operacyjna MQ-9A do użycia uzbrojenia ma być osiągnięta do 2025 roku, a pełna w 2028 roku. Głównym zadaniem floty MQ-9A w strukturach sił zbrojnych Królestwa Niderlandów ma być wsparcie innych statków powietrznych (śmigłowców Boeing AH-64E Apache czy Lockheed Martin F-35A Lightning II), a także realizacja zadań na rzecz innych rodzajów sił zbrojnych oraz porządku publicznego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc