Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kratos: bezzałogowe systemy powietrzne

26 marca 2021 roku, XQ-58A Valkyrie zrzuca mały, bezzałogowy system powietrzny ALTIUS-600, po raz pierwszy otwierając drzwi komory uzbrojenia w locie. Fot. Kratos

Kratos Defense and Security Solutions (Kratos) rozwija i wdraża perspektywiczne, dające się adaptować do różnych warunków systemy, które można pozyskać za umiarkowaną cenę, w tym platformy oraz produkty służące systemowi bezpieczeństwa narodowego.

Pierwszymi produktami dostarczanymi przez oddział Kratos Unmanned Aerial Systems (UAS Division) były poddźwiękowe imitatory celów powietrznych napędzane silnikami odrzutowymi. Obecnie Kratos UAS dostarcza imitatory celów latających o wysokich osiągach, a także taktyczne systemy bezpilotowe mogące przejąć część zadań samolotów załogowych, przy zdecydowanie niższych kosztach zakupu i eksploatacji w porównaniu z myśliwcem.

Kratos posiada doświadczenie oraz technologię pozwalającą opracować, zbudować, operować i kontrolować najbardziej zaawansowane systemy bezzałogowe na świecie, w tym Tactical Firejet, UTAP-22 Mako i XQ-58A Valkyrie. Nasze unikalne doświadczenie i podejście do projektowania pozwalają w bardzo krótkim czasie opracować i dostarczyć BSP, które nie potrzebują pasów startowych. Koszty opracowania, budowy i eksploatacji załogowych statków powietrznych stale rosną, podczas gdy budżety obronne na świecie są coraz niższe. Doświadczenie i technologie firmy Kratos pozwalają utrzymać niskie ceny systemów bezzałogowych co pozwala na masowe dostawy, a w rezultacie zwiększenie możliwości bojowych lotnictwa, przy mniejszych kosztach zakupu i eksploatacji. Ułatwia to sprostanie wyzwaniom stojącym przed współczesnymi siłami zbrojnymi.

Kratos XQ-58A Valkyrie to system o największych możliwościach, który zapewnia kombinację dużego zasięgu, wysokiej prędkości i manewrowości, wraz z możliwościami atakowania celów różnymi środkami bojowymi ze swojej wewnętrznej komory na uzbrojenie oraz podwieszonymi pod skrzydłami.

Valkyrie osiąga prędkości poddźwiękowe i może prowadzić działania w rejonach o wysokim nasyceniu środków obrony przeciwlotniczej (A2/AD). Zastosowanie otwartej architektury pozwala integrować z płatowcem różne typy uzbrojenia i sensorów. Przednia część kadłuba Valkyrie, mieszcząca różne sensory, może być łatwo wymieniana na inną, z odmiennym zestawem środków obserwacji, by zapewnić prowadzenie różnorodnych misji, adaptując do nich platformę w krótkim czasie. Valkyrie zapewnia także dodatkową elastyczność operacyjną, ponieważ system nie potrzebuje pasów startowych. Platforma startuje z użyciem silnika rakietowego, zaś ląduje z pomocą spadochronu. Pozwala to na zastosowanie systemu w rejonach, gdzie infrastruktura lotniskowa i pasy startowe zostały uszkodzone lub zniszczone przez przeciwnika. Valkyrie ma zasięg ponad 4500 km i może działać w odległości do 200 km od koordynującego jego lot myśliwca.

Pozyskanie niskokosztowego, modułowego systemu bezzałogowego daje znaczną elastyczność operacyjno-taktyczną oraz pozwala na użycie licznych BSP do wykonywania ryzykownych misji, w których istnieje wysokie prawdopodobieństwo utraty platformy. XQ-58A Valkyrie może stać się ważnym zasobem Sił Zbrojnych Polski pozwalającym na zwiększenie ich potencjału bojowego przy relatywnie niewielkich nakładach.

Źródło: Kratos Defense & Security Solutions.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0 comments on “Kratos: bezzałogowe systemy powietrzne”

  1. 5 eskadr naszego lotnictwa docelowo (F-16,F-35) to nie są poważne siły Harpi Szpon czy loyal wingman jest potrzebny choć oczywiście XQ-58A Valkyrie nie jest jedyny.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc