Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Koncern KAI nadal rozwija rodzinę śmigłowców Surion

Wizja artystyczna śmigłowca MUH-1 Marine On w konfiguracji maszyny przeciwminowej. Fot. KAI

22 grudnia koreański koncern Korea Aerospace Industries poinformował o podpisaniu umowy z agencją DAPA w sprawie realizacji projektu opracowania nowej wersji wielozadaniowego śmigłowca transportowego KUH-1 Surion.

Grudniowa umowa, o wartości 345 mld KRW, dotyczy realizacji projektu budowy wyspecjalizowanej odmiany służącej do zwalczania zagrożenia minowego na morzu. Jak wskazuje producent, projekt ma trwać przez 47 miesięcy, a jego najważniejszym elementem jest dostawa DAPA jednego śmigłowca prototypowego. Maszyna ma bazować na pokładowym wariancie MUH-1 Marine On, którego rozwój będzie toczyć się niemal równolegle. W wielu przypadkach obie wersje będą realizować zbliżone zadania związane z operacjami z pokładów jednostek pływających.

Przeciwminowy MUH-1 Marine On ma dysponować rozbudowanymi możliwościami lokalizacji oraz neutralizacji min morskich. Jak wskazuje producent, będzie to trzeci typ śmigłowca na świecie, który jest produkowany i oferowany klientom – obecnie wyspecjalizowane konfiguracje przeciwminowe są oferowane przez korporacje Lockheed Martin (MH-60S Sea Hawk) oraz Leonardo (AW101). Dodatkowo wyspecjalizowanymi śmigłowcami dysponuje US Navy (MH-53E Sea Dragon).

W okresie pokoju przeciwminowy MUH-1 Marine On ma realizować zadania dozoru obszarów morskich. W przypadku Republiki Korei jest to niezmiernie ważne, gdyż sąsiedztwo z Ludowo-Demokratyczną Republiką Korei powoduje możliwość licznych incydentów na także na obszarach morskich. Ze względu na długą linię brzegową oraz rozbudowaną sieć portów, pełne zabezpieczenie morskich szlaków komunikacyjnych to jeden z priorytetów administracji państwowej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc