Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejny krok w kosmos

Fot. Thorium Space S.A.

Thorium Space S.A. jest jedną z kilku firm na Świecie, która opanowała kluczową technologię dla zapewnienia bezpiecznej łączności satelitarnej opartą o płaskie, elektroniczne sterowane macierze antenowe w pasmach Ka i E.  Spółka która współpracuje z branżowymi liderami – francuskim Teledyne e2V i Szwedzkim Sivers Semiconductors chce w najbliższych latach budować mikro i małe satelity telekomunikacyjne dla podmiotów z całej Europy. 

Początek XXI wieku dla firm zajmującymi się nowoczesnymi technologiami można podsumować krótko – globalizacja w każdym możliwym zakresie. Wydawałoby się, że idea iż przedsiębiorca mający dobry i ciekawy pomysł, bez problemu znajdzie dostawcę kluczowych technologii i komponentów nawet na drugim końcu świata, nie ma słabych stron.

Ekspertów wskazujących, że taka wiara może w pewnym momencie okazać się bardzo zwodnicza, nie słuchano zbyt uważnie. No bo przecież biznes znosi wszystkie ograniczenia polityczne, a świat jest tak mały, że dostawy nie mogą niczym zostać zakłócone.

Druga dekada XXI wieku przyniosła jednak bolesną dla wielu weryfikację tych idealistycznych idei. Pandemia Covid- 19 oraz wojna w Ukrainie przypomniały złotą zasadę – że pewnym można być tylko tego nad czym ma się pełną kontrolę.

Kluczowa niezależność

30 maja br. w warszawskiej siedzibie Thorium Space odbyła się prezentacja najnowszych planów rozwojowych spółki, która jestem jednym z najbardziej innowacyjnych podmiotów branży kosmicznej w tej części Europy.

Thorium Space, które w 2020 roku otrzymało przyznawany przez dziennik Rzeczpospolita tytuł "Orła Innowacji”, zalicza się do grona kilku firm na świecie które opanowały kluczową dla bezpiecznej kosmicznej łączności technologię w pełni elektronicznego sterowania wiązką w pasmach Ka i E.

Spółka, która współpracuje z branżowymi liderami – francuskim Teledyne e2V i szwedzkim Sivers Semiconductors wykorzystując swoje doświadczenie w pracach badawczo – rozwojowych nad innowacyjnymi rozwiązaniami kosmicznymi, chce w najbliższych latach budować mikro i małe satelity dla podmiotów z całej Europy.

W swojej prezentacji prezes Thorium Space podkreślał, że choć dla wielu osób, w tym jego samego była to oczywistość od dawna. – To był jeden z powodów dla których postanowiłem zostawić wygodną posadę w branżowym gigancie i zacząć coś własnego – mówił Rymaszewski, ostatnie lata pokazały dobitnie jak ważna jest kosmiczna niezależność.

Rymaszewski wskazywał, że kraje które nie mają pełnej kontroli nad swoimi satelitami oraz kosmicznymi systemami łączności, skazane są na ryzyko, że w pewnym momencie utracą dostęp do oferowanych przez nie danych. – Ile krajów w Europie korzystało przed 2022 rokiem z rosyjskich satelitów komunikacyjnych? Czy patrząc na to co dzieje się w Ukrainie, naprawdę wierzymy, że ta łączność nie była inwigilowana? A jeśli nawet nie, to jaką mamy gwarancję, że nagle nie zostanie nam wyłączona? – pytał.

Firma Thorium Space planuje w najbliższych latach stać się jednym z wiodących producentów mikro i małych satelitów w Europie, a swoją ofertę kieruje do podmiotów z naszego kontynentu, które chcą mieć zagwarantowaną pełną kontrolę nad swoimi satelitami i terminalami SATCOM.

Źródło: materiały prasowe Thorium Space S.A.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc