Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne pociski Excalibur dla US Army

Raytheon dostarczy US Army kolejne kierowane pociski artyleryjskie M982 Excalibur Ib. Fot. US Army

29 listopada spółka Raytheon Missiles and Defense zawarłą kolejną umowę na produkcję 155 mm korygowanych pocisków artyleryjskich M982 Excalibur Increment lb dla Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Instytucją zamawiającą jest Dowództwo Kontraktowe US Army z Newark w stanie New Jersey. Umowa cząstkowa P00025 do kontraktu W15QKN-19-C-0017 ma wartość niemal 84,088 mln USD. Wielkość zamówienia nie jest znana. Termin zakończenia dostaw to 29 kwietnia 2024 r. Prace związane z realizacją kontraktu wykonywane będą głównie w Stanach Zjednoczonych, ale także w zakładach kooperantów na terenie Wielkiej Brytanii i Szwecji.

M982 Excalibur to 155 mm amunicja precyzyjnego rażenia, produkowana przez Raytheon Missile and Defense we współpracy z BAE Systems, a opracowana we współpracy z Siłami Zbrojnymi Stanów Zjednoczonych. Pocisk ma zasięg od 40 do 57 km i jest naprowadzany za pomocą układu inercyjnego INS korygowanego przez odbiornik GPS. Rozrzut wynosi, zależnie od zasięgu strzału, od 4 m do 20 m. Poza Stanami Zjednoczonymi pocisk ten znalazł kilku zagranicznych nabywców.

Pociski M982 Excalibur zostały dotychczas zintegrowane z ciągnionymi haubicoarmatami M777 i M198, a także z samobieżnymi M109, PzH2000, Archer czy CAESAR. W ramach amerykańskiej pomocy wojskowej są dostarczane także Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc