Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna partia systemów artyleryjskich dostarczona z Republiki Korei

Fot. Dowództwo Generalne RSZ

11 czerwca Agencja Uzbrojenia oraz Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w ostatnich dniach do Polski dostarczono kolejną partię systemów artyleryjskich zamówionych w Republice Korei.

W jej ramach do kraju dostarczono sześć armatohaubic K9A1 Thunder, które należą do transzy zamówionej w 2022 roku. Tym samym ich liczba w strukturach Wojska Polskiego przekroczyła 70 egzemplarzy – 24 trafiło do kraju w 2022 roku, 42 w 2023. W bieżącym roku zaplanowano dostarczenie około 70 sztuk, a w przyszłym ponad 80 (w tym ostatnim przypadku mowa o egzemplarzach zakontraktowanych w ramach dwóch umów wykonawczych). Sześć nowych K9A1 trafiło 18. Pułku Artylerii. Pojazdy są wyposażone w, standardowe, elementy systemu łączności – ZZKO TOPAZ (dostarczany przez Grupę WB).

W ramach dwóch umów wykonawczych Agencja Uzbrojenia zamówiła 364 armatohaubice rodzin K9 (218 sztuk w wersji K9A1, a pozostałe K9PL).

Dodatkowo, w ramach czerwcowego transportu, do kraju dostarczono dwanaście modułów artyleryjskich wyrzutni rakietowych Homar-K, które zostaną zintegrowane w Hucie Stalowa Wola S.A. z podwoziami Jelcz oraz z ZZKO TOPAZ produkowanym przez Grupę WB.

W przypadku programu Homar-K, w ramach pierwszej umowy wykonawczej (z listopada 2022 roku) zamówiono 218 wyrzutni, które zostaną zintegrowane z podwoziami Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS. W kwietniu bieżącego roku Agencja Uzbrojenia podpisała drugą umowę, która obejmuje 72 wyrzutnie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc