Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

K9A1 Thunder strzelają w Toruniu

Armatohaubice K9A1 Thunder w czasie strzelania na poligonie w Toruniu. Fot. Łukasz Pacholski

23 lutego na poligonie w Toruniu odbyły się pierwsze, w Polsce, strzelania z wykorzystaniem armatohaubic K9A1 eksploatowanych przez Wojsko Polskie. Powyższe wydarzenie obserwowali wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak oraz minister obrony Republiki Korei Lee Jong-Sup.

Wybór Torunia jako miejsca pierwszego strzelania nie powinien zaskakiwać. Mieści się tam bowiem Centrum Szkolenia i Artylerii, a więc kuźnia kadr artylerii Wojska Polskiego. W ćwiczeniu brał udział personel 1. Mazurskiej Brygady Artylerii z Węgorzewa – jest to pierwsza jednostka w Polsce, która została przezbrojona w dostarczane z Republiki Korei armatohaubice K9A1. Co należy podkreślić, pojazdy (dostarczone w grudniu 2022 roku) przeszły już proces montażu standardowego dla Wojska Polskiego wyposażenia: radiostacji RRC9311AP, systemów FONET oraz TOPAZ. Jak wskazuje Grupa WB, prace zakończono trzy tygodnie przed założonym terminem. Dodatkowo warto odnotować, że w strzelaniach wykorzystywano amunicję polskiej produkcji. K9A1 podczas strzelania korzystały ze wsparcia, standardowych, elementów dodatkowych – bezzałogowego aparatu latającego FlyEye oraz pojazdu dowodzenia na podwoziu LPG (Lekkiego Podwozia Gąsienicowego).

W pokazie dynamicznym uczestniczyły trzy armatohaubice, które zajęły stanowiska ogniowe i oddały po trzy strzały. Po zrealizowaniu ćwiczenia oddaliły się w rejon wyczekiwania. Dodatkowo dwa kolejne K9A1 stanowiły element wystawy statycznej.

K9A1 Thunder w czasie przemieszczenia wraz z wozem dowodzenia. Fot. Łukasz Pacholski

Dotychczas Agencja Uzbojenia zamówiła 212 armatohaubic Hanwha Defense K9A1. Pierwszych 24 sztuk dostarczono do Polski w grudniu 2022 roku. Druga transza, 12 sztuk, trafiła do kraju w lutym. 23 lutego Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że zostały dostarczone do 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej należącej do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Jarosławiu. Podobnie jak pierwsze, także one trafiły z Republiki Korei na pokładzie statku handlowego.

Jak wskazuje ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, łącznie z zapasów Republiki Korei dostarczonych zostanie 48 sztuk K9 (te wyprodukowane w latach 2008-2010 zostały poddane remontowi głównemu oraz zmodernizowane do wersji K9A1). Pozostałe 164 sztuk będzie pochodzić z produkcji bieżącej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “K9A1 Thunder strzelają w Toruniu”

  1. Zamiast kupowac od Koreanczykow, MON powinien poglowkowac i naprzyklad zainwestowac w rozwoj technologii przedluzenia lufy np do 60 kalibrow

  2. Nie ma już czasu żeby tylko inwestować w rozwój. Teraz trzeba uzupełnić stany posiadania a jak to ruszy pełną parą to pracowac nad ulepszeniami. Wejdą do produkcji dla ostatnich 30-50% sztuk co będzie zadowalające.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc