Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eurosatory 2024 - Pocisk rakietowy CTM-MR do południowokoreańskiego Chunmu

Makieta nowego pocisku rakietowego CTM-MR (w środku) na Eurosatory 2024. Fot. Andrzej Kiński

Na paryskiej wystawie Eurosatory 2024 południowokoreańska spółka Hanwha Aerospace wystawiła pełnoskalową makietę nowego korygowanego artyleryjskiego pocisku rakietowego CTM-MR do swojego systemu rakietowego Chunmu (Chunmoo) K-MLRS. System ten został kupiony przez poprzednie kierownictwo MON dla WRiA WLąd. i w Polsce jest znany pod nazwą Homar-K.

Prócz makiety nowego pocisku, spółka Hanwha Aerospace przywiozła do Paryża wyrzutnię swojego systemu Chunmu. Nowy pocisk CTM-MR ma średnicę 280 mm i maksymalny zasięg 160 km. Podobnie jak inne pociski rakietowe do systemu Chunmu wykorzystuje naprowadzanie na cel za pomocą układu nawigacji bezwładnościowo-satelitarnej, co ma gwarantować kołowy błąd trafienia ok. 10 m. Konstrukcja głowicy i tryby jej detonacji także są analogiczne z pozostałymi pociskami rakietowymi systemu Chunmu. Gabarytami i zasięgiem ognia nowy pocisk plasuje się pomiędzy pociskiem CGR-080 o średnicy 239 mm i zasięgu 80 km, a cięższym pociskiem CTM-290 o średnicy 600 mm i zasięgu 290 km.

Premierowy w Europie pokaz nowego pocisku do systemu Chunmu wynika z kampanii promocyjnej tego systemu w Europie. Hanwha Aerospace liczy, że Chunmu powtórzy na naszym kontynencie sukces 155 mm armatohaubicy samobieżnej K9 Thunder. I w ten sposób utworzy się „klub” użytkowników Chunmu podobny do tego armatohaubicy K9. Za dobry prognostyk Hanwha Aerospace uważa polskie zamówienie na 288 wyrzutni Homarów-K. choć w przypadku Chunmu może być trudniej ze wzg. na silną konkurencję. Część państw już używa amerykańskich systemów M270 MLRS lub M142 HIMARS – właśnie pojawiła się ich nowa mutacja, czyli system GMARS promowany wspólnie przez Lockheed Martina i Rheinmetall (Eurosatory 2024 - Rheinmetall i Lockheed Martin wspólnie prezentują wyrzutnię GMARS/ZBiAM.pl). Rośnie też liczba użytkowników systemu Euro-PULS produkcji niemieckiej części KNDS (KMW) i izraelskiego Elbit Systems. O sile rywalizacji świadczy wypowiedź wiceprezesa ds. strategii i rozwoju biznesu uzbrojenia lądowego korporacji Lockheed Martin Howarda Bromberga, który powiedział, że nie ma mowy o integracji amerykańskich pocisków GMLRS i PrSM z Euro-PULS, więc jak RFN wybierze ten drugi system, straci dostęp do amerykańskich pocisków. A wątpliwe, by jakieś państwo – jak Polska – na raz kupiło i HIMARS-y lub GMARS-y, i wyrzutnie innego producenta.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc